
Intersticiální plicní postižení u nemocných se systémovými nemocemi pojiva – management péče
Pohled pneumologa a revmatologa na problematiku intersticiálního plicního postižení u nemocných se systémovými nemocemi pojiva se liší, protože obě…
Pohled pneumologa a revmatologa na problematiku intersticiálního plicního postižení u nemocných se systémovými nemocemi pojiva se liší, protože obě…
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, letošní první číslo časopisu Remedia se běžným vydáním vymyká nejen rozsahem, ale také částečným oživením grafické…
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Systémová juvenilní idiopatická artritida (sJIA) a Stillova choroba s nástupem v dospělosti (adult‑onset Still’s disease, AOSD) jsou považovány za…
Aspektům úspěšné léčby psoriatické artritidy a ankylozující spondylitidy věnovali v rámci sympozia společnosti Novartis na Zimních revmatologických…
Letošní Zimní revmatologické dny se uskutečnily 15.–17. ledna na Výstavišti České Budějovice. MUDr. Dana Tegzová (Revmatologický ústav, Praha)…
Systémová forma juvenilní idiopatické artritidy (sJIA) a Stillova nemoc se začátkem v dospělosti (AOSD) se konečně dočkaly společného pojmosloví a…
Cílem italské prospektivní multicentrické studie (Zanandrea a kol., 2024) bylo porovnat účinnost a bezpečnost měsíčně a čtvrtletně podávaného…
Fremanezumab, anti‑CGRP monoklonální protilátka pro preventivní léčbu migrény, je dostupný ve dvou dávkovacích režimech – 225 mg měsíčně a 675 mg…
Celkem nedávným přírůstkem v léčbě roztroušené sklerózy (RS) v oblasti protilátek anti‑CD20 je ofatumumab. Jedná se o zcela humánní protilátku, která…
Vodík je nejhojnějším prvkem v našem vesmíru a nejběžnějším atomem v lidském těle. V posledním desetiletí je věnována velká pozornost biologické…
Pacientka, 45 let, matka dvou dětí, úspěšná právnička a sportovkyně. S recidivami bolestí hlavy se potýká již od období adolescence, iniciálně s…
Spinální svalová atrofie je charakterizována progresivní svalovou slabostí a atrofií s následnými poruchami hybnosti, dýchacími a polykacími potížemi…
V důsledku zavedení screeningu karcinomu prsu došlo podle analýzy SVOD (Portál epidemiologie novotvarů v ČR) k nárůstu počtu nově diagnostikovaných…
Inhibitor cyklin‑dependentní kinázy 4 a 6 ribociklib prokázal u pacientů s HR pozitivním/HER2 negativním pokročilým karcinomem prsu významný přínos…
Karcinom prsu je v České republice nejčastějším zhoubným nádorem u žen. Ačkoliv pokroky v diagnostice a léčbě vedou k vysoké míře přežití, riziko…
Sympozium společnosti Biocon Biologics Germany GmbH se na letošních Zimních revmatologických dnech v Českých Budějovicích zaměřilo na obezitu a její…
Chřipka každoročně postihuje všechny věkové skupiny populace. Představuje globální zdravotní problém vedoucí k vysoké nemocnosti i úmrtnosti.…
Cushingův syndrom je vyvolán dlouhodobě zvýšenou hladinou kortizolu v těle. Tento stav je asociován s četnými komorbiditami a zvýšenou mortalitou.…
Cushingův syndrom patří mezi vzácná onemocnění s předpokládanou incidencí 2–4 nové případy na jeden milion obyvatel a jeden rok. Příčinou je nadměrná…
Nesteroidní antirevmatika (NSA) snižují tvorbu prostaglandinů, a tím omezují bolest i zánět. Prostaglandiny významně ovlivňují např. reprodukční…
Paroxysmální noční hemoglobinurie představuje potenciálně závažné onemocnění krvetvorby s jasnou patofyziologií vzniku. Inhibitory C5 složky…
Současným standardem péče u paroxysmální noční hemoglobinurie (PNH) je blokace komplementu na úrovni C5 složky pomocí ravulizumabu nebo ekulizumabu.…
Vysoké titry revmatoidních faktorů (RF) u pacientů s revmatoidní artritidou (RA) jsou nepříznivým prognostickým faktorem; jsou asociovány s vyšší…
Belimumab je první biologický lék specificky vyvinutý pro systémový lupus erythematodes (SLE). Byl schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a…
Nejnovější vývoj terapeutických cílů v revmatologii představuje průlom ve způsobu léčby různých autoimunitních a zánětlivých onemocnění, přičemž rok…
Belimumab je lidská monoklonální protilátka IgG1λ, která blokuje vazbu solubilního aktivačního proteinu lidských B lymfocytů (BlyS) na jeho receptory…
Pod názvem „Dvojitý zásah: tváří v tvář reálné praxi“ prezentovali na letošních Zimních revmatologických dnech v rámci sympozia společnosti UCB své…
Infliximab (IFX) je lékem první linie biologické léčby idiopatických střevních zánětů u pediatrických pacientů. Intravenózní aplikace IFX (IV‑IFX)…
Článek v úvodu představuje jedno z nejčastějších onemocnění jater – nealkoholovou tukovou chorobu jater (NAFLD) a změnu v jejím názvosloví…
Souhrn Jandová M. Psoriáza a psoriatická artritida léčené bimekizumabem. Remedia 2024; 34: 477–479. Psoriáza je systémové zánětlivé neinfekční…
Souhrn Lukáš M. Cílená a inovativní terapie u idiopatických střevních zánětů – zaměřeno na „malé molekuly“. Remedia 2024; 34: 468–473. …
Souhrn Hess L. Kanabidiol, kanabinoidy a jejich vliv na celkovou anestezii. Remedia 2024; 34: 480–484. Konopí je široce rozšířenou omamnou drogou…
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
Migréna představuje chronické záchvatovité onemocnění. Podle počtu akutních atak rozlišujeme migrénu epizodickou (4–14 záchvatů za měsíc) a…
Letošní kongres ESMO (European Society for Medical Oncology) 2024, který se konal 13.–17. září v Barceloně, přinesl řadu sdělení prezentujících…
Vzhledem k nedostatku údajů o frekvenci a závažnosti infekce vyvolané respiračním syncytiálním virem (RSV) v České republice u dětí ve věku do 1 roku…
V léčbě respiračních onemocnění, jako jsou akutní infekce dolních cest dýchacích, chronická bronchitida a chronická obstrukční plicní nemoc, u nichž…
Tezepelumab představuje nový typ biologické léčby astmatu, jehož mechanismus účinku spočívá v blokádě vazby alarminu TSLP (thymický stromální…
Souhrn Slíva J. Terapeutický přínos injekční kombinace kolagenu a kyseliny hyaluronové u osteoartrózy. Remedia 2024; 34: 474–476. Z komplexního…
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Perorální kladribin je syntetický purinový analog používaný k léčbě relabující‑remitující roztroušené sklerózy jako selektivní imunorekonstituční…
Aktuální platná úhradová kritéria umožňují lékařům zahájit vysoce efektivní imunomodulační terapii, tzv. HET (high‑efficacy treatment), již od první…
V Ostravě se 27.–29. listopadu 2024 konal již 37. český a slovenský neurologický sjezd, na jehož odborném programu se tradičně podílela Česká…
Kazuistika popisuje léčbu agresivní formy Crohnovy choroby s perianálními a mimostřevními projevy komplikovanou podezřením na tuberkulózu a později…
Migréna je časté neurologické onemocnění, které postihuje značnou část celosvětové populace. Nedávným pokrokem v léčbě tohoto onemocnění v České…
Diagnostika jaterních chorob sestává ze dvou kroků: určení příčiny jaterního poškození a stanovení jeho pokročilosti, čímž se myslí zejména vyloučení…
Mikrobiota osídlující různé tělní oddíly poskytuje za fyziologických podmínek člověku komplexní podporu, která se výrazně podílí na jeho zdraví. Je…
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Hidradenitis suppurativa (HS) je závažné onemocnění, jehož prevalence je značně variabilní, protože nemáme žádný specifický test k průkazu této…
Hidradenitis suppurativa (HS) je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které je doprovázeno výraznými bolestmi a fyzickými omezeními. Léčba časných…
IgA nefropatie je nejčastější glomerulonefritidou, ale její přesnou prevalenci neznáme. Diagnózu je totiž možno postavit pouze na základě renální…
Nová data z předem specifikované analýzy studie fáze III APPLAUSE‑IgAN ukazují klinicky a statisticky významné zmírnění proteinurie při léčbě…
Komentář k článku: Vaduganathan M, et al. Estimating lifetime benefits of comprehensive disease‑modifying pharmacological therapies in patients with…
Ačkoliv došlo k pokrokům v léčbě, očekávaná délka dožití pacientů se srdečním selháním se sníženou ejekční frakcí (heart failure with reduced…
S Castlemanovou chorobou se mohou setkat lékaři všech specializací, kteří řeší příčinu tzv. uzlinového syndromu. Unicentrická forma tohoto…
V rámci edukačního semináře Prime Time – Život v hlavní roli určeného pro lékaře z RS center prezentoval svůj příspěvek zaměřený na změny v léčbě…
Studie Roberty Messiny a kolektivu [1] zaměřující se na porovnání četnosti nežádoucích účinků léků ovlivňujících molekulu CGRP či jeho receptor je…
Migréna patří mezi nejznámější primární bolesti hlavy a její celoživotní prevalence dosahuje u žen 17 % a u mužů necelých 6 % [1]. Migréna také…
Migréna, ač byla dlouhodobě diagnózou opomíjenou, je jedním z nejčastějších neurologických onemocnění vůbec. Zároveň je i nemocí poddiagnostikovanou.…
Přímé srovnání bezpečnosti a snášenlivosti preventivní léčby migrény cílící na dráhu CGRP (calcitonin gene‑related peptide) dosud chybělo. Práce,…
Pojem chorobu modifikující přípravek je dlouhodobě aplikován v případě řady chorob, jako je roztroušená skleróza, Alzheimerova či Parkinsonova…
Léčba modifikující onemocnění může v konečném důsledku snížit zátěž nemocí, mít příznivý dopad na kvalitu zdraví související se zdravím (HRQoL),…
Vídeň hostila ve dnech 12.–15. června 2024 každoroční kongres Evropské aliance revmatologických společností (EULAR 2024). Prezentovány byly aktuální…
Sympozia společnosti Pfizer na letošním kongresu Evropské aliance revmatologických společností (EULAR 2024), který se konal 12.–15. června 2024 ve…
Nad rámec stávající úhrady v indikaci středně těžké až těžké psoriázy rozhodl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na začátku června v případě…
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, toto vydání časopisu Remedia se zaměřuje na revmatologii a přináší mimo jiné výstupy ze sympozií, která se konala…
Psoriáza je chronické zánětlivé onemocnění, které výrazně ovlivňuje kvalitu života pacientů. Výzkum patofyziologických procesů nově poukazuje na to,…
V České republice žije více než 160 tisíc dospělých osob s revmatoidní artritidou (RA). Toto chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění dříve vedlo…
Ačkoliv jsou k dispozici výsledky několika studií, které podporují efektivitu různých profylaktik migrény oproti placebu, existují zatím jen omezené…
Hlavní nedorozumění v přístupu k léčbě hypercholesterolemie zapříčiňuje termín „normální cholesterol“. V podmínkách českého zdravotnictví máme…
Studie z reálného prostředí opakovaně prokazují, že až 80 % pacientů s aterosklerotickým kardiovaskulárním onemocněním (ASKVO) nedosahuje cílových…
Obezita představuje jeden z nejzásadnějších a nejobtížněji řešitelných problémů současné medicíny. Je to dáno především její vzrůstající prevalencí a…
Článek shrnuje aktuální problematiku léčby CAR‑T lymfocyty. CAR‑T lymfocyty jsou geneticky modifikované autologní T lymfocyty pacienta, které…
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Záškrt (difterie, D), tetanus (T) a černý kašel (pertuse, P) jsou závažná infekční onemocnění, která ohrožují jak děti, tak dospělé a mohou mít…
Síťová metaanalýza autorů Lampla a kol., pod záštitou European Headache Federation (EHF), zahrnuje celkem 57 studií (N = 26 378), kde došlo na…
Pacienti s migrénou často podstupují několik nespecifických preventivních terapií z důvodu intolerance nebo nedostatečné účinnosti této léčby. To…
Historicky se přípravky biologické léčby podávaly intravenózně. V posledních letech se objevuje trend podávat je subkutánně. Co přináší tento způsob…
U těžších forem generalizované myasthenia gravis, s prokázanými protilátkami proti acetylcholinovému receptoru, může již být v indikovaných případech…
Překážky v cestě pacienta s migrénou zdravotním systémem ČR byl název diskuse u kulatého stolu, která proběhla v červnu v prostorách Poslanecké…
Pacient ve věku 62 let je dispenzarizován na kožní ambulanci FN Ostrava pro nemelanomový kožní nádor (NMSC). Kožní potíže má od roku 2016, kdy byla…
Aktinická keratóza (AK) je neoplazie in situ, která může přecházet do invazivního spinocelulárního karcinomu. Před zahájením terapie bychom měli…
Psoriatická artritida (PsA) je závažné chronické autoimunitní onemocnění postihující kůži a axiální a periferní skelet. Kromě toho jsou časté tzv.…
Registr ReMuS, který sbírá data pacientů z 15 center vysoce specializované zdravotní péče s roztroušenou sklerózou (RS) a neuromyelitis optica a…
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
V úvodu letošní XVIII. jarní interaktivní konference SVL ČLS JEP, která se konala ve Slovanském domě v Praze, představili odborníci z oboru…
Souhrn Langer A, Študentová H. Niraparib v léčbě ovariálního karcinomu. Remedia 2024; 34: 205–208. Niraparib patří mezi léčivé látky, které…
Příchod léčiv s novým mechanismem účinku a nová data o účinnosti a bezpečnosti stávajících léků podnítily Evropskou alianci revmatologických asociací…
Souhrn Hakl M. Transdermální analgezie a péče o aplikační plochy. Remedia 2024; 34: 258–260. Buprenorfin patří mezi atypické opioidy. Pro tyto…
Souhrn Trčková A, Špinarová L, Krejčí J. Postavení digoxinu v terapii chronického srdečního selhání. Remedia 2024; 34: 253–257. Digitalisové…
V Plzni se ve dnech 10.–11. května 2024 konala již XV. celostátní konference Sekundární osteoporóza. Tato široce navštěvovaná odborná akce opět…
Souhrn Rous Z. Ofatumumab v terapii roztroušené sklerózy a adherence k léčbě – kazuistika. Remedia 2024; 34: 241–242. Ofatumumab je monoklonální…
Jak vnímají psychiatři migrénu a problematiku tohoto onemocnění v souvislosti s duševními chorobami? Migréna je druhým nejvíce handicapujícím…
V rámci letošního brněnského XIV. sympozia o léčbě bolesti s mezinárodní účastí přednesl své sdělení profesor Zaza Katsarava, MD, PhD, MSc, …
Souhrn Lukáš M. Ustekinumab v terapii idiopatických střevních zánětů. Remedia 2024; 34: 226–228. Ustekinumab je cytokinový inhibitor zaměřený proti…
Souhrn Ďuricová D. Medikamentózní léčba perianální formy Crohnovy nemoci. Remedia 2024; 34: 221–224. Perianální projevy jsou fenotypovým projevem u…
Poslední verze doporučených postupů z oboru gastroenterologie pro všeobecné praktické lékaře z roku 2012 zahrnovala nejčastější onemocnění horní…
Chronická myeloidní leukemie (CML) je považována za vzorové nádorové onemocnění, u něhož se moderní terapií cílenou přímo na podstatu choroby…
Následující text přináší data prezentovaná na loňském 65. výročním sjezdu Americké hematologické společnosti (ASH). Klinická studie fáze III ASCEMBL…
Souhrn Dostálek L. Karcinom děložního hrdla – aktuální možnosti prevence infekce lidským papilomavirem, screening. Remedia 2024; 34: 201–204. …
Po proběhlé pandemii covidu‑19 a výrazném omezení cestování v období let 2020–2022 se opět celosvětově oživil cestovní ruch. Cestování do exotických…
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, v letním čísle časopisu Remedia můžete vybírat z pestřejší nabídky odborných bloků zaměřených na oblast…
Antimigrenika jsou dynamicky se vyvíjející skupinou léčiv, u které s nárůstem klinických poznatků o účinnosti adekvátně rostou také poznatky o…
Dostarlimab je humanizovaná monoklonální protilátka izotypu IgG4, která se váže na receptory programované buněčné smrti 1 (PD‑1), a blokuje tak…
Hidradenitis suppurativa (HS) je chronické onemocnění terminálních pilosebaceózních žláz primárně se projevující bolestivými zánětlivými…
Ustekinumab (Stelara) byl schválen Evropskou lékovou agenturou (EMA) i americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v roce 2009. Biologická…
Paroxysmální noční hemoglobinurie je potenciálně závažné onemocnění krvetvorby s jasnou patofyziologií vzniku. Inhibitory C5 složky komplementu se…
Souhrn Vranová V. Desmopresin. Remedia 2024; 34: 162–164. Desmopresin acetát je syntetickým analogem antidiuretického hormonu. Jeho indikací je…
Bimekizumab (BKZ) představuje monoklonální protilátku IgG1, která selektivně inhibuje interleukin (IL) 17A a 17F. V léčbě pacientů se středně těžkou…
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Fibrilace síní (FS) je nejčastější setrvalou arytmií v dospělé populaci a významným způsobem zatěžuje pacienty i systém zdravotní péče. Management FS…
Od 1. 3. 2024 došlo k zásadní změně úhrady inhibitoru sodíko‑glukózového kotransportéru 2 (SGLT2) dapagliflozinu pro léčbu srdečního selhání. …
Výzvy v léčbě a klinické zkušenosti diskutovali odborníci na nedávném setkání v pražském hotelu Stages Hotel Prague, které uspořádala společnost…
Rovněž v tomto roce se na přípravě kardiologického bloku časopisu Remedia podílela Pracovní skupina kardiovaskulární farmakoterapie České…
Společnost Novartis uspořádala pro lékaře z RS center edukační seminář Prime Time – Život v hlavní roli, na který pozvala nejen neurology, ale i…
Na XIV. sympoziu o léčbě bolesti s mezinárodní účastí, které se konalo ve dnech 11.–13. dubna 2024 v Brně, byly prezentovány nejnovější Metodické…
Léčba karboxymaltózou železa (FCM) zmírňuje příznaky a zlepšuje kvalitu života u pacientů se srdečním selháním se sníženou ejekční frakcí levé komory…
Cílem post hoc analýzy studie ASPREE bylo zjistit vliv nízkých dávek kyseliny acetylsalicylové (ASA) na anémii, koncentraci hemoglobinu a sérového…
Studie DICTATE‑AHF zkoumala účinnost a bezpečnost léčby dapagliflozinem při jejím zahájení během prvních 24 hodin hospitalizace pacientů s…
Epizody rychlé frekvence síní (atrial high‑rate episodes, AHRE) jsou síňové arytmie detekované implantovanými srdečními zařízeními. Dosud nebylo…
Ortotopická transplantace srdce (OTS) je léčebná metoda pacientů v terminální fázi srdečního selhání, u kterých byly vyčerpány všechny farmakologické…
LDL cholesterol je považován za kauzální faktor aterosklerotických kardiovaskulárních onemocnění (ASKVO), který významně ovlivňuje vznik a rozvoj…
V rámci 36. českého a slovenského neurologického sjezdu se konalo sympozium společnosti Teva s názvem „Léčba migrény: Jaké přínosy má léčba anti‑CGRP…
V současné době stoupá na celém světě i v České republice obliba kratomu. Kratom je tropický strom (Mitragyna speciosa) z čeledi mořenovitých …
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
V rámci loňské RS Akademie, již tradiční odborné akce, kterou pravidelně pořádá Neurologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze za podpory společnosti…
Monoklonální protilátky inhibující biologický účinek PCSK9 užíváme v České republice v klinické praxi od roku 2018. Celkem je aktuálně léčeno kolem 3…
Sympozium společnosti Pfizer na Zimních revmatologických dnech, které se konaly 17.–19. ledna 2024 v Liberci, se věnovalo tofacitinibu a jeho…
Na letošních Zimních revmatologických dnech zazněla v rámci sympozia společnosti Novartis přednáška MUDr. Heřmana Manna cílená na význam mobilních…
Výroční kongres Americké revmatologické společnosti (American College of Rheumatology, ACR) se v loňském roce – ve dnech 10.–15. listopadu 2023 –…
V posledních letech se výrazně rozšířily možnosti léčby těžkých forem atopické dermatitidy, ke klasické biologické léčbě přibyly i inhibitory Janus…
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
Aktualizace doporučených postupů pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání zahrnuje výsledky klinických studií, které byly publikovány od roku 2021…
Respirační syncytiální virus (RSV) je významným původcem onemocnění horních a dolních cest dýchacích ve všech věkových skupinách. Závažným průběhem…
Deprese je jednou z nejčastějších psychiatrických komorbidit u pacientů s migrénou. Vztah mezi depresí a migrénou je obousměrný, tj. migréna zvyšuje…
V patogenezi i v léčbě roztroušené sklerózy (RS) a neuromyelitis optica a onemocnění jejího širšího spektra (NMOSD) se objevila za poslední tři roky…
Oktenidin dihydrochlorid je antiseptikum se širokým spektrem terapeutického i profylaktického použití. V Evropě se oktenidin používá už více než 30…
Arteriální hypertenze je jedním z nejčastějších rizikových faktorů pro vznik fibrilace síní. Vzhledem k tomu, že fibrilace síní není benigní arytmií…
Buprenorfin v transdermální formě se dlouhodobě používá v léčbě chronické středně silné až silné bolesti nádorového i nenádorového původu. Nyní je k…
Fingolimod je lék s vysokou účinností určený k léčbě aktivní relabující‑remitující roztroušené sklerózy. Tato práce hodnotí retrospektivně klinickou…
Během posledních dvou desetiletí došlo k významnému posunu v léčebných možnostech středně a velmi závažných forem psoriázy. V návaznosti na hlubší…
Poslední den odborné akce Zimní revmatologické dny, kterou letos v lednu hostilo město Liberec, bylo uspořádáno satelitní sympozium společnosti Eli…
Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění charakterizované systémovým a progresivním synoviálním zánětem. Vysoké hladiny revmatoidních…
Na Zimních revmatologických dnech, které se konaly v Clarion Grandhotelu Zlatý Lev v Liberci 17.–19. ledna 2024, se diskutovala aktuální mezioborová…
Vážené kolegyně a vážení kolegové, dostává se vám do rukou poslední číslo časopisu Remedia právě uzavřeného roku 2023.
Odborný program 66. výročního sjezdu českých a slovenských revmatologů, který se konal 12.–14. října 2023 v Hradci Králové, byl nabitý přednáškami.…
Hidradenitis suppurativa představuje potenciálně invalidizující onemocnění, jehož výskyt je významně asociován s idiopatickými střevními záněty.…
Uroteliální karcinom představuje nejčastější urologickou malignitu, kterou lze významně ovlivnit imunoterapií. Základem systémové léčby je podání…
ALITHIOS představuje probíhající otevřenou extenzní studii, která byla zahájena roku 2018 k posouzení dlouhodobé účinnosti a bezpečnosti léčby…
Perorální kladribin je syntetický purinový analog, který je využíván v léčbě relabující‑remitující roztroušené sklerózy jako selektivní…
Na přelomu listopadu a prosince 2023 se v Hradci Králové konal již 36. český a slovenský neurologický sjezd. Oborný program se věnoval všem hlavním…
Dvoudenní konference Migraine Headache Management se konala počátkem října 2023 v Praze za podpory společnosti Teva Pharmaceuticals Europe B.V. Do…
Buprenorfin v transdermální formě je molekula dlouhodobě známá a v praxi používaná pro léčbu chronické středně silné až silné bolesti nádorového i…
Radiofarmaka jsou novou skupinou léků, které byly dříve používány zejména v diagnostice a nyní nacházejí své uplatnění také v terapii onkologických…
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
V současnosti probíhá ve Spojených státech amerických opioidní epidemie, při které každoročně zahyne na dechovou depresi na 70 000 lidí. Vedle…
Respirační syncytiální virus (RSV) je významným původcem onemocnění horních a dolních cest dýchacích ve všech věkových skupinách. Zejména věkem je…