Bezpečnost a snášenlivost profylaktických antimigrenik cílících na dráhu CGRP
Přímé srovnání bezpečnosti a snášenlivosti preventivní léčby migrény cílící na dráhu CGRP (calcitonin gene‑related peptide) dosud chybělo. Práce,…
Přímé srovnání bezpečnosti a snášenlivosti preventivní léčby migrény cílící na dráhu CGRP (calcitonin gene‑related peptide) dosud chybělo. Práce,…
Ačkoliv došlo k pokrokům v léčbě, očekávaná délka dožití pacientů se srdečním selháním se sníženou ejekční frakcí (heart failure with reduced…
S Castlemanovou chorobou se mohou setkat lékaři všech specializací, kteří řeší příčinu tzv. uzlinového syndromu. Unicentrická forma tohoto…
Migréna je časté neurologické onemocnění, které postihuje značnou část celosvětové populace. Nedávným pokrokem v léčbě tohoto onemocnění v České…
Migréna, ač byla dlouhodobě diagnózou opomíjenou, je jedním z nejčastějších neurologických onemocnění vůbec. Zároveň je i nemocí poddiagnostikovanou.…
Mikrobiota osídlující různé tělní oddíly poskytuje za fyziologických podmínek člověku komplexní podporu, která se výrazně podílí na jeho zdraví. Je…
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Hidradenitis suppurativa (HS) je závažné onemocnění, jehož prevalence je značně variabilní, protože nemáme žádný specifický test k průkazu této…
Hidradenitis suppurativa (HS) je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které je doprovázeno výraznými bolestmi a fyzickými omezeními. Léčba časných…
V rámci edukačního semináře Prime Time – Život v hlavní roli určeného pro lékaře z RS center prezentoval svůj příspěvek zaměřený na změny v léčbě…
Studie Roberty Messiny a kolektivu [1] zaměřující se na porovnání četnosti nežádoucích účinků léků ovlivňujících molekulu CGRP či jeho receptor je…
Kazuistika popisuje léčbu agresivní formy Crohnovy choroby s perianálními a mimostřevními projevy komplikovanou podezřením na tuberkulózu a později…
IgA nefropatie je nejčastější glomerulonefritidou, ale její přesnou prevalenci neznáme. Diagnózu je totiž možno postavit pouze na základě renální…
Nová data z předem specifikované analýzy studie fáze III APPLAUSE‑IgAN ukazují klinicky a statisticky významné zmírnění proteinurie při léčbě…
Komentář k článku: Vaduganathan M, et al. Estimating lifetime benefits of comprehensive disease‑modifying pharmacological therapies in patients with…
Diagnostika jaterních chorob sestává ze dvou kroků: určení příčiny jaterního poškození a stanovení jeho pokročilosti, čímž se myslí zejména vyloučení…
Migréna patří mezi nejznámější primární bolesti hlavy a její celoživotní prevalence dosahuje u žen 17 % a u mužů necelých 6 % [1]. Migréna také…
Aktinická keratóza (AK) je neoplazie in situ, která může přecházet do invazivního spinocelulárního karcinomu. Před zahájením terapie bychom měli…
Psoriáza je chronické zánětlivé onemocnění, které výrazně ovlivňuje kvalitu života pacientů. Výzkum patofyziologických procesů nově poukazuje na to,…
V České republice žije více než 160 tisíc dospělých osob s revmatoidní artritidou (RA). Toto chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění dříve vedlo…
Pojem chorobu modifikující přípravek je dlouhodobě aplikován v případě řady chorob, jako je roztroušená skleróza, Alzheimerova či Parkinsonova…
Léčba modifikující onemocnění může v konečném důsledku snížit zátěž nemocí, mít příznivý dopad na kvalitu zdraví související se zdravím (HRQoL),…
Pacienti s migrénou často podstupují několik nespecifických preventivních terapií z důvodu intolerance nebo nedostatečné účinnosti této léčby. To…
Historicky se přípravky biologické léčby podávaly intravenózně. V posledních letech se objevuje trend podávat je subkutánně. Co přináší tento způsob…
U těžších forem generalizované myasthenia gravis, s prokázanými protilátkami proti acetylcholinovému receptoru, může již být v indikovaných případech…
Překážky v cestě pacienta s migrénou zdravotním systémem ČR byl název diskuse u kulatého stolu, která proběhla v červnu v prostorách Poslanecké…
Článek shrnuje aktuální problematiku léčby CAR‑T lymfocyty. CAR‑T lymfocyty jsou geneticky modifikované autologní T lymfocyty pacienta, které…
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Sympozia společnosti Pfizer na letošním kongresu Evropské aliance revmatologických společností (EULAR 2024), který se konal 12.–15. června 2024 ve…
Nad rámec stávající úhrady v indikaci středně těžké až těžké psoriázy rozhodl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na začátku června v případě…
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, toto vydání časopisu Remedia se zaměřuje na revmatologii a přináší mimo jiné výstupy ze sympozií, která se konala…