Nová léčiva v roce 2001 – 3. část
V dalším pokračování již zavedeného seriálu přinášíme informace o nových léčivech (nových chemických entitách – NCE), nových kombinacích a nových indikacích již používaných léčiv. Podle přehledu každoročně publikovaného v časopise Drug News & Perspectives bylo v roce 2001 uvedeno na trh 34 nových produktů, což bylo o něco méně než v dřívějších letech (2000 – 44; 1999 – 44; 1998 – 42; 1997 – 50). Tradičně bylo nejvíce produktů uvedeno v USA (43 %), v Evropě (37 %) a Japonsku (11 %). Seznam byl doplněn z přehledů nových registrací podle lékových agentur FDA (Food and Drug Administration) a EMEA (European Medicines Evaluation Agency). Ve třetí části představujeme nová léčiva k terapii nemocí centrálního nervového systému (antipsychotika, antidepresiva, neurologika) a analgetika.
Analgetika
paracetamol + tramadol
Kombinace neopioidního analgetika paracetamolu a slabšího opioidního analgetika tramadolu je určena ke krátkodobé terapii (maximálně 5 dnů) běžných akutních bolestí (bolesti hlavy, zubů, muskuloskeletální a vertebrogenní bolesti, ale také pooperační a kolikovité bolesti). Velmi oblíbené jsou kombinace paracetamolu a kodeinu, který může být nahrazen hydromorphonem nebo oxycodonem. Před registrací jsou také kombinace ibuprofen + tramadol, ibuprofen + oxycodon. Z hlediska mechanismu účinku se jedná o doplňkový účinek. Paracetamol pravděpodobně blokuje aktivitu cyklooxygenázy spinálně a supraspinálně, tramadol stimuluje opioidní receptory a zvyšuje descendentní inhibici serotoninergním a noradrenergním systémem.
eletriptan
Eletriptan je již sedmým zástupcem antimigrenik ze skupiny triptanů. Mechanismem účinku je stimulace serotoninových 5-HT1D receptorů. Afinita eletriptanu k tomuto receptoru je asi 5krát vyšší než sumatriptanu. Jeho místo je v terapii akutního migrenózního záchvatu. Některé klinické studie ukazují, že by mohl mít rychlejší nástup účinku (podobně jako rizatriptan a zolmitriptan) než perorální sumatriptan. Z hlediska celkové úlevy od bolesti a relapsu migrenózních záchvatů je eletriptan v ekvipotentních dávkách srovnatelný s ostatními triptany.
Antipsychotika
perospiron
Perospiron byl v loňském roce uveden v Japonsku na trh jako atypické antipsychotikum k terapii negativních i pozitivních příznaků schizofrenie. Jedná se o kombinovaný blokátor dopaminových D2 a serotoninových
5-HT2 receptorů. Perospiron patří v klasifikaci atypických antipsychotik mezi antagonisty serotoninových a dopaminových receptorů (SDA), jako jsou risperidon, sertindol, ziprasidon nebo iloperidon. U perospironu bylo také prokázáno příznivé ovlivnění úzkostných a depresivních příznaků u pacientů se schizofrenií.
Antidepresiva
escitalopram
Escitalopram je stereoizomer citalopramu (S(+)-citalopram), který je používán v racemické formě. Escitalopram je vlastním účinným stereoizomerem, když v in vitro studiích byl dvakrát silnějším inhibitorem zpětného vychytávání serotoninu než citalopram a 130krát silnější než R(-)-citalopram. Podobně jako u citalopramu se jedná o selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Escitalopram je indikován k terapii deprese a panické poruchy. V klinických studiích byl naznačen rychlejší nástup účinku oproti citalopramu. Klinická účinnost byla u obou antidepresiv srovnatelná, stejně jako frekvence výskytu nežádoucích účinků.
dexmethylphenidat
Dexmethylphenidat je d-enantiomer methylphenidatu, který je používán ve farmakoterapii hyperkinetického syndromu u dětí (ADHD). Dexmethylphenidat je vlastní aktivní složkou racemického methylphenidatu. Jeho mechanismus účinku zatím není zcela vysvětlen, předpokládá se inhibice zpětného vychytávání dopaminu a noradrenalinu. Při srovnání se ukázal trend k delšímu účinku dexmethylphenidatu oproti methylphenidatu, obě léčiva jsou ale dávkována dvakrát denně, vyjma retardovaných lékových forem.
Neurologika
botulotoxin B
Botulotoxin typu B (botulotoxin B) je nová forma botulotoxinu, který je používán k terapii cervikální dystonie (torticollis). Určitou nevýhodou oproti botulotoxinu A je nutnost častější aplikace. Střídavé podávání obou typů botulotoxinů je výhodné pro nižší riziko vzniku rezistence vůči léčbě, protože protilátky proti nim nevykazují zkříženou reaktivitu. Botulotoxin B je také testován v terapii elasticity spojené s cévní mozkovou příhodou. Stejně jako botulotoxin A vyvolává botulotoxin B svalovou slabost až paralýzu mechanismem zablokování uvolnění acetylcholinu na nervosvalové ploténce. Molekulárním cílem je protein synaptobrevin, který je nezbytný pro uvolnění obsahu vesikul s acetylcholinem do synaptické štěrbiny.