Kanabidiol, kanabinoidy a jejich vliv na celkovou anestezii
Souhrn Hess L. Kanabidiol, kanabinoidy a jejich vliv na celkovou anestezii. Remedia 2024; 34: 480–484. Konopí je široce rozšířenou omamnou drogou…
Souhrn Hess L. Kanabidiol, kanabinoidy a jejich vliv na celkovou anestezii. Remedia 2024; 34: 480–484. Konopí je široce rozšířenou omamnou drogou…
Antimigrenika jsou dynamicky se vyvíjející skupinou léčiv, u které s nárůstem klinických poznatků o účinnosti adekvátně rostou také poznatky o…
Oktenidin dihydrochlorid je antiseptikum se širokým spektrem terapeutického i profylaktického použití. V Evropě se oktenidin používá už více než 30…
Tapentadol hydrochlorid je reprezentantem nejnovější třídy opioidních analgetik. Jeho účinek je dán kombinací agonistické aktivity na µ‑opioidním…
V rámci projektu, který implementuje Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc a obdobná onemocnění 2020–2030 (NAPAN) Ministerstva zdravotnictví…
Sloučeniny s obsahem boru (kyselina boritá a její soli) jsou známy svým antibakteriálním a antifungálním účinkem. Jejich používání v topických…
Souhrn Lapka M. Imunorekonstituční zánětlivý syndrom v souvislosti s léčbou fingolimodem u roztroušené sklerózy. Remedia 2023; 33: 234–239. …
Souhrn Tašková I. Kognitivní poruchy vyvolané medikací I. Remedia 2023; 33: 263–268. V rámci projektu, který implementuje Národní akční plán pro…
Súhrn: Špaglová M, Čuchorová M, Čierna M, Mikušová V. 3D tlač a jej uplatnenie vo výrobe tuhých perorálnych liekových foriem. Remedia 2022; 32:…
Souhrn: Suchopár J, Suchopár Š, Prokeš M. Lékové interakce cenobamátu. Remedia 2022; 32: 488–495. Cenobamát je nový protizáchvatový lék s…
Souhrn: Suchopár J. Inhibitory SGLT2 (4. část) – lékové interakce gliflozinů. Remedia 2022; 32: 405–408. Inhibitory SGLT2 (glifloziny) se v…
Souhrn: Suchopár J. Inhibitory SGLT2 (3. část) – glukuronidace jako hlavní cesta biotransformace gliflozinů. Remedia 2022; 32: 312–316. Pochopení…
Souhrn: Bultas J. Inhibice žaludeční sekrece – pohled farmakologa. Remedia 2022; 32: 304–311. Inhibice žaludeční sekrece, konkrétně kyseliny solné,…
Souhrn: Michalcová J, Tašková I. Interakční potenciál antipsychotik. Remedia 2022; 32: 299–303. Antipsychotika jsou široce používanou skupinou…
Souhrn: Suchopár J. Inhibitory SGLT (2. část) – farmakokinetika, metabolismus a transport. Remedia 2022; 32: 205–208. Glifloziny jsou antidiabetika…
Souhrn: Suchopár J, Prokeš M, Suchopár Š. Přehled lékových interakcí specifických léků používaných u roztroušené sklerózy. Remedia 2022; 32: 179–190…
Souhrn: Suchopár J. Inhibitory SGLT (1. část) – selektivita působení a farmakodynamické účinky. Remedia 2022; 32: 81–83. Glifloziny patří mezi…
Souhrn: Tašková I. Lékové interakce antidepresiv s pohledem do klinické praxe. Remedia 2022; 32: 74–80. Téměř každé léčivo může interagovat s…
Souhrn: Suchopár J, Suchopár Š, Prokeš M. Lékové interakce antimigrenik (2. část). Remedia 2021; 31: 391–397. Antimigrenika jsou léčiva, která, až…
Souhrn: Suchopár J, Suchopár Š, Prokeš M. Lékové interakce antimigrenik (1. část). Remedia 2021; 31: 284–291. Antimigrenika jsou léčiva, která, až…
Souhrn: Lapka M. Kardiovaskulární nežádoucí účinky anti‑VEGF terapie v onkologii. Remedia 2021; 31: 260–263. Porozumění fyziologické roli…
Souhrn: Suchý D, Sabitova E. Lékové interakce v revmatologii. Remedia 2021; 31: 103–108. Cílem článku je shrnout závažné lékové interakce…
Pracovní skupina České odborné společnosti klinické farmacie (ČOSKF) ČLS JEP ve složení výše uvedených autorek vypracovala v reakci na aktuální…
Následující text přináší komentáře MUDr. Jiřího Slívy, Ph.D., a doc. MUDr. Debory Karetové, CSc., k laboratorní analýze léčivého přípravku Diozen,…
Souhrn: Tašková I. Terapeutické monitorování psychofarmak z pohledu klinického farmaceuta: doporučení versus praxe. Remedia 2020; 30: 650–656. …
Souhrn: Rychlíčková J, Suchánková H. Dysgeuzie jako nežádoucí účinek léčiv a její možné klinické důsledky. Remedia 2020; 30: 349–352. Dysgeuzie…
Souhrn: Juřica J. Specifika farmakoterapie ve stáří. Remedia 2020; 30: 344–348. Česká populace stárne a s rostoucím věkem pacientů roste i počet…
Souhrn: Hess L. Konjunktivální aplikace farmak pohledem anesteziologa. Remedia 2020; 30: 72–75. Konjunktivální aplikace představuje nový způsob…
Souhrn: Suchopár J, Prokeš M, Suchopár Š. Lékové interakce léčiv používaných v revmatologii. Remedia 2019; 29: 481–491. Lékové interakce se v…
Souhrn: Murínová I, Cihlo J, Dvířková L, Kroutilová K, Langmaierová K, Linhartová A, Polášková L, Vedrová J, Vodička M. Parenterální léčivé pří…
Souhrn: Murínová I. Kostní toxicita tenofoviru. Remedia 2019; 29: 196–200. Role antiretrovirotik, ale i samotného viru lidského imunodeficitu …
Souhrn: Mezi inhibitory receptoru pro epidermální růstový faktor (epidermal growth factor receptor, EGFR) používané při terapii pacientů s…
Souhrn: Biologická dostupnost je jedním z farmakokinetických ukazatelů hodnotících množství léčiva, které se dostane v aktivní formě do systémového…
Souhrn: Kyselina acetylsalicylová (aspirin, ASA) v sekundární prevenci kardiovaskulárních příhod u pacientů s aterosklerotickým postižením…
Souhrn: Pohyb léčiv v organismu a jejich koncentrace v cílovém místě jsou determinovány schopností látky přestupovat přes biologické membrány a…
Souhrn: Nitrofurantoin je do České republiky dodáván v rámci specifického léčebného programu, v současné době jsou ale dodávky přerušeny.…
Souhrn: Interindividuální variabilita lékové odpovědi je částečně způsobena genetickými rozdíly v metabolismu, částečně variabilitou citlivosti…
Souhrn: Článek je zaměřen na novinky v magistraliter přípravě. Jsou představeny nově dostupné suroviny latanoprost a minoxidil používané v léčbě…
Souhrn: Při podání léčiva do sondy je pro zajištění jeho účinnosti a bezpečnosti zásadní správný výběr lékové formy. Kasuistika dokládá…
Souhrn: Podání léčiv sondou určenou pro enterální výživu pacienta je v klinické praxi často nezbytné. Ne každé léčivo je však možné podat touto…
Souhrn: Koncentrované roztoky kalia spadají do skupiny tzv. rizikových léčivých přípravků. Světové autority v oblasti bezpečnosti léčiv ve vztahu k…
Subkutánní podání léčiv představuje parenterální způsob aplikace léčivých látek injekcí, infuzí či implantací do podkožní tkáně, kterým je umožněna…
V předcházejících číslech tohoto časopisu bylo probráno působení farmak na úrovni receptorů nebo enzymů. Tento článek je zaměřen na působení farmak…
Cílem tohoto článku je podat přehled o možnostech inhibice systému renin-angiotenzin-aldosteron, srovnání skupiny inhibitorů angiotenzin…
Cílem tohoto článku je seznámit čtenáře s možnostmi a úskalími použití terapeutického monitorování léčiv (therapeutic drug monitoring, TDM) u…
Inhalační cesta je metodou první volby léčby astmatu. Inhalačně podané léky působí přímo v dýchacích cestách, kde ve srovnání s perorálním podáním…
V současné farmakoterapii neustále přibývá léčivých látek, které jsou velmi těžce rozpustné ve vodě, což také často limituje i jejich systémovou…
Článek věnovaný účinku léku na úrovni enzymu je druhým v řadě a navazuje na předchozí přehled účinků léčiv působících na receptor. Jsou probrány…
Cestou ovlivnění receptorů (aktivací či inhibicí) působí téměř polovina léčiv, která podáváme. Článek dává přehled o typech cílových receptorů, o…
Nemoci dýchacích cest a plic jsou nejčastějšími onemocněními, která trápí těhotnou ženu, mohou zkomplikovat samotné těhotenství a ohrozit plod.…
Vaginální kroužky jsou prstencové pevné lékové formy určené pro vaginální aplikaci, které jsou vyrobeny z netoxických, biokompatibilních a…
Terapeutické monitorování léčiv (TDM) je multidisciplinární obor, který zahrnuje vícero odborných sfér – klinickou farmakologii a klinickou farmacii,…
Nežádoucí účinky léčiv jsou relativně častou příčinou morbidity a mortality. Mnohdy jsou zaměňovány za nová onemocnění – jejich léčbou pak dochází k…
Nedílnou součástí externího hodnocení kvality a bezpečí prováděného Spojenou akreditační komisí, o.p.s., od roku 1998 je audit procesů týkajících se…
Vážení kolegové, jsem velmi rád, že časopis Remedia dává na svých stránkách prostor také klinické farmacii a ukazuje tak, jak důležité je věnovat…
Rostoucí počet infekcí virem HIV a onemocnění AIDS se stal v posledních letech hrozbou pro celý svět. Doposud nebyla vyvinuta účinná terapie a…
Desloratadin je po loratadinu dalším antihistaminikem připraveným v orálně dispergovatelné lékové formě. Tableta se rozplývá působením slin během…
Průlomová bolest (PB) je definována jako přechodné vzplanutí bolesti silné intenzity při základní bolesti dobře kontrolované analgetickou léčbou. K…
Článek je věnován problematice stability a kompatibility směsí pro parenterální výživu připravovaných v lékárnách. Vzhledem k množství faktorů…
Fentanyl je silný opioid, který se váže na opioidní receptory m, k, d. Největší afinitu má k m-receptorům. Nová, intranazální léková forma fentanylu…
Relabující malobuněčný karcinom plic patří pro svou agresivitu k obtížně léčitelným malignitám. Dosavadní léčebné protokoly ve druhé linii terapie…
Pegaptanib i ranibizumab jsou doporučovány pro léčbu všech typů choroidálních neovaskularizací při vlhké formě věkem podmíněné makulární degenerace.…
Doxorubicin patří mezi nejúčinnější léčiva v terapii karcinomu prsu, ale jeho klinické použití je limitováno výskytem srdeční myopatie závislé na…
Rozhodování o tromboprofylaxi se řídí stratifikací trombotického rizika individuálního pacienta, což je logistický komplex založený na odhadu známých…
Rozvoj farmakokinetiky a biofarmacie v 2. polovině minulého století byl podnětem k vývoji nových lékových forem. Perorální způsob podání léku je…
Takrolimus patří do skupiny kalcineurinových inhibitorů. Blokuje translokaci řady transkripčních faktorů, které jsou nutné pro aktivaci T lymfocytů a…
Většina opioidních analgetik nemá farmakokinetické vlastnosti výhodné pro léčbu chronických bolestí. Novým řešením tohoto problému je použití…
V poslední době lze pozorovat velký rozvoj částicových lékových forem. Některé z nich, např. pelety, mikročástice a lipozomy, našly ve farmakoterapii…
Poslední dobou se stále častěji setkáváme s novými analgetiky. Ve většině případů se spíše než o nové účinné látky jedná o nové lékové formy látek…
Implantáty představují významnou skupinu přípravků umožňujících cílený transport léčiv. Zavádějí se do organismu parenterální cestou a dodávají…
I přes velkou snahu vědců v současnosti není k dispozici použitelná vakcína jako prevence onemocnění HIV/AIDS. Nadějí jsou v současné době vaginální…
Implantáty obsahující léčivo se v současné době uplatňují v řadě klinických oborů. Již řadu let se používají jako prostředky hormonální antikoncepce.…
Chemoterapie nádorových onemocnění je často komplikována toxickými vedlejšími účinky cytostatik na zdravé tkáně. Nově navrhované „chytré“ lékové…
Paliperidon s prodlouženým uvolňováním je nejnovějším přírůstkem do skupiny atypických antipsychotik. Chemicky se jedná o 9-hydroxyrisperidon,…
Astma a chronická obstrukční plicní nemoc mají kromě podobných klinických příznaků a výskytu exacerbací též společnou preferenci inhalačního způsobu…
Jedním ze základních požadavků racionální farmakoterapie je dosahování terapeuticky účinných koncentrací léčiv v místě jejich působení v organismu…
Lékové formy mají za sebou dlouhou a bohatou historii, během níž přispívaly k udržení nebo k navrácení zdraví lidí i zvířat. S postupným rozvojem…
Buprenorfin je semisyntetický opioid, analgetikum-anodynum. …
Kožní povrch je hlavním místem pro topickou a transdermální aplikaci léčiv. Hluboká kožní vrstva stratum corneum však představuje účinnou bariéru pro…