Čtyřletá data o účinnosti a bezpečnosti sekukinumabu v léčbě ankylozující spondylitidy
Key words: ankylosing spondylitis, biological therapy, secukinumab.
Úvod
Ankylozující spondylitida (AS) je chronické zánětlivé revmatické onemocnění postihující axiální skelet (sakroiliitida a spondylitida), periferní struktury (artritida, entezitida), s častým výskytem extraskeletálních manifestací, jako jsou uveitida, idiopatické střevní záněty a psoriáza. Toto onemocnění výrazně zvyšuje disabilitu nemocných, zhoršuje kvalitu jejich života a zvyšuje kardiovaskulární riziko úmrtí [1].
Doporučení EULAR pro léčbu spondylartritid
Nová doporučení Evropské ligy proti revmatismu (EULAR) pro léčbu AS zdůrazňují nutnost časné diagnostiky choroby např. při použití kritérií ASAS (Assessment of SpondyloArthritis International Society) [2], individuálního vyhodnocení fenotypu onemocnění u konkrétního pacienta, a zvláště pak vyhodnocení aktivity nemoci pomocí validizovaných indexů, jakým je např. BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index), nebo nověji prostřednictvím indexu ASDAS (Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score) [3].
EULAR vydala svoje doporučení pro léčbu AS v roce 2006 a jejich aktualizaci v roce 2016 [4]. Obsahují pět nadřazených principů a 13 doporučení. První tři doporučení zdůrazňují nutnost personalizovaného přístupu a monitorování a čtvrté doporučení se věnuje nefarmakologické léčbě. Páté doporučení mapuje centrální úlohu nesteroidních antirevmatik (NSA) v léčbě AS jako léku první volby. Doporučení 6‒8 popisují jen mírný efekt analgetik (slabých i silných) a nedoporučují použití systémových glukokortikoidů a konvenčních syntetických chorobu modifikujících antirevmatických léků (disease modifying antirheumatic drugs, DMARDs) ‒ například metotrexátu nebo sulfasalazinu ‒ u nemocných s čistě axiální formou AS.
Doporučení 9‒11 se věnují biologické léčbě AS. Zde jsou patrné rozdíly mezi postupy staršími a novějšími. Základní odlišnosti se objevují již v terminologii, když v doporučeních z roku 2006 se hovoří o léčbě ankylozující spondylitidy a v novějších pak o léčbě axiálních spondylartritid (axSpA) dle kritérií ASAS [2]. Z těchto postupů vycházejí rovněž Doporučení České revmatologické společnosti pro léčbu ankylozující spondylitidy [5]. Pro indikaci biologické léčby je požadováno selhání léčby NSA, u periferních forem pak při polyartritidě selhání léčby sulfasalazinem a při oligoartritidě selhání lokální léčby glukokortikoidy (obr. 1). Dále je stanovena prahová aktivita AS jako hodnota indexu BASDAI ≥ 4 a je též požadován pozitivní názor revmatologa. U non radiografických forem AS by měly být doloženy pozitivní nález sakroiliitidy na MR a dvojnásobné zvýšení hodnoty C reaktivního proteinu (CRP). Při výběru biologického léku je možné zvolit buď inhibitor tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNFα), nebo interleukinu 17A (IL 17A). V této chvíli je zatím jediným schváleným inhibitorem IL 17A sekukinumab. Při volbě mezi inhibitorem TNFα a IL 17A je podle současné praxe upřednostňován inhibitor TNFα [4]. Zdůvodněním tohoto postupu je především delší klinická praxe při užívání blokátorů TNFα a rovněž dostupnost bezpečnostních dat, která jsou v tomto případě téměř dvacetiletá a zahrnují i data z běžné klinické praxe registrů. Doporučení je nicméně doplněno informací, že rychle získávaná data z klinických studií i z praxe mohou tuto formulaci změnit, a to ještě před uveřejněním budoucích guidelines (tento postup je znám např. z praxe při léčbě revmatoidní artritidy).
Inhibitor IL 17A sekukinumab
Přestože jsou data o účinnosti inhibitorů TNFα při léčbě AS vysoce přesvědčivá, stále zůstává až kolem 30 % pacientů k této terapii rezistentních. Proto je logické, že pokračovala snaha o získání nových biologických DMARDs k léčbě tohoto onemocnění. Tato snaha byla zpočátku velmi neúspěšná, když postupně prokázaly neúspěch studie s dalšími biologickými léky, které však byly účinné v terapii revmatoidní artritidy (např. rituximab, abatacept, inhibitory IL 6 a IL 1). V současné době je již dostupná evidence o tom, že účinnost biologických léků je v případě autoimunitních onemocnění rozdílná, jak dokládá tabulka 1.
Velmi důležité pro získání nových léků byly poznatky z oblasti bazální imunologie a pochopení významu IL 17 pro rozvoj zánětu u AS. Původně se patogeneze AS koncentrovala na popis systému subpopulace pomocných lymfocytů Th1 a TNFα. Naše znalosti o důležitosti osy IL 17/IL 23 se zvýšily po získání experimentálních dat o tom, že uvedená osa hraje klíčovou roli v patogenetických procesech u AS. První evidence z genetických studií odhalila protektivní polymorfismus u genu pro receptor IL 23, který zhoršuje schopnost lymfocytů Th17 produkovat IL 17 prostřednictvím osy IL 23. Dále bylo zjištěno zvýšení exprese IL 17 vlivem expanze lymfocytů Th17 u HLA B27 transgenních myší. Zvířecí studie rovněž ukázaly, že nadprodukce IL 23 může u zvířat indukovat onemocnění podobné AS.
Klinické studie
Sekukinumab je plně humánní monoklonální protilátka, která blokuje membránově vázaný i volný cytokin IL 17A (obr. 2). Po úspěšném ukončení preklinického zkoušení a fáze II klinického zkoušení byly realizovány dvě zásadní studie fáze III. Na základě jejich výsledků byl sekukinumab registrován v indikaci léčby AS.
MEASURE 1 byla multicentrická randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie fáze III [7]. Do uvedeného klinického hodnocení bylo zařazeno celkem 371 pacientů, z nichž 70 % bylo anti TNF naivních a 30 % mělo již za sebou selhání jednoho anti TNF přípravku (obr. 3). Pacienti měli diagnózu AS podle modifikovaných newyorských klasifikačních kritérií s hodnotou BASDAI ≥ 4 a se skóre bolestí páteře ≥ 40 mm (na škále 0‒100 mm) a selhávala u nich léčba NSA. Nemocní byli randomizováni do tří ramen. První skupina užívala sekukinumab v udržovací fázi v dávce 150 mg subkutánně každé čtyři týdny, druhá skupina dostávala 75 mg sekukinumabu každé čtyři týdny a třetí užívala placebo. V iniciální fázi dostávali pacienti bolus 10 mg/kg hmotnosti intravenózně každé dva týdny. Primární cíl byl splněn, když v 16. týdnu bylo odpovědi hodnocené jako ASAS 20 (zlepšení v kritériích alespoň o 20 %) po dávce 150 mg sekukinumabu dosaženo u 60,8 % pacientů oproti 28,7 % u placeba (p = 0,001). Kromě subjektivních ukazatelů byly hodnoceny i objektivní ukazatele zánětu u AS, z nichž nejlepší vypovídací hodnotu má v současné době nejspíše MR sakroiliakálních (SI) kloubů a páteře. Při hodnocení tohoto zánětu bylo použito modifikované berlínské skóre, které prokázalo výraznou redukci zánětu jak na SI kloubech, tak na páteři, a to v týdnech 16, 52 a 104 (graf 1) [8].
Radiografická progrese hodnocená pomocí modifikovaného Stokesova skóre (mSASSS) po 24 měsících byla velmi pomalá ‒ ve skupině léčené oběma dávkami sekukinumabu byla zaznamenána hodnota 0,30 + 2,53, zatímco ve skupině pacientů přecházejících z placeba na užívání sekukinumabu byla tato hodnota 0,54 + 2,45. Při použití kritéria nejmenšího detekovatelného rozdílu nemělo 80 % jedinců léčených sekukinumabem žádnou radiografickou progresi [7]. Prediktivními faktory radiografické progrese u pacientů užívajících sekukinumab od počátku léčby byly přítomnost syndesmofytů, mužské pohlaví, zvýšená hodnota CRP a kouření. Z osob, které užívaly sekukinumab od počátku léčby a neměly v tomto období syndesmofyty, jich bez syndesmofytů po dvou letech zůstalo 61/64 (95,3 %).
Studie MEASURE 2 měla obdobné uspořádání jako MEASURE 1 s tím rozdílem, že v tomto hodnocení byl v úvodní, nasycovací fázi aplikován sekukinumab nikoliv intravenózně, nýbrž subkutánně v průběhu prvního měsíce v týdenních intervalech v dávce buď 150 mg, nebo 75 mg. Primárního cílového ukazatele bylo dosaženo, když odpověď ASAS 20 po 16. týdnu byla ve skupině se sekukinumabem 150 mg 61,1 %, ve skupině se sekukinumabem 75 mg 41,10 % a v placebové skupině 28,4 % [9]. Ve studii MEASURE 2 na rozdíl od MEASURE 1 již byla patrná vyšší účinnost dávky 150 mg než dávky 75 mg sekukinumabu, což jež možné vysvětlit ovlivněním výsledků prostřednictvím intravenózní nasycovací fáze ve studii MEASURE 1.
Ve studii MEASURE 3 byli pacienti randomizováni do tří ramen, a to s dávkou 300 mg sekukinumabu podávanou subkutánně každé čtyři týdny, s dávkou 150 mg sekukinumabu a s placebem ‒ vždy od 4. týdne, přičemž v prvních 43 týdnech byla použita nasycovací dávka 10 mg/kg hmotnosti intravenózně. Studie je plánována na tři roky, zatím byla formou přednášky prezentována interim analýza po dvou letech klinického zkoušení [10]. Obě dávky sekukinumabu byly účinnější v porovnání s placebem v 16. týdnu sledování (graf 2). Lepších výsledků v případě dávky 300 mg sekukinumabu bylo dosaženo u přísnějších ukazatelů účinnosti léčby (ASAS parciální remise) a u pacientů, u nichž již v minulosti došlo k selhání anti TNF terapie. Uvedené výsledky však bude nutné potvrdit v dalších studiích, zatím zůstává oficiální registrovanou dávkou pro AS 150 mg sekukinumabu subkutánně každé čtyři týdny.
Otevřené extenze po čtyřech letech léčby
Pacienti ze studie MEASURE 1 byli zařazeni do otevřeného sledování v délce čtyř let. Z původních 371 pacientů bylo v extenzi sledováno 274 osob a 89,7 % (78/87) osob původně zařazených do skupiny se sekukinumabem v dávce 150 mg subkutánně dokončilo dle protokolu čtyřletou léčbu. Byla prokázána setrvalost výsledků terapie v ukazatelích ASAS 20/40, BASDAI, BASMI (Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index) a ASDAS. Léčebné výsledky byly numericky lepší v případě dávky 150 mg sekukinumabu oproti dávce 75 mg [11]. Kromě klinických ukazatelů byla sledována i radiografická progrese AS. Průměrná hodnota tohoto ukazatele během čtyř let byla ve skóre mSASSS při dávce 150 mg sekukinumabu pouze 1,2 + 3,9 a při dávce 75 mg pak 1,6 + 4,7. Bez radiografické progrese zůstalo 73 % pacientů (graf 3).
Dlouhodobá bezpečnostní data po čtyřech letech léčby
Pacienti ze studie MEASURE 1 (371), MEASURE 2 (219) a MEASURE 3 (226) byli souborně vyhodnoceni po čtyřech letech terapie sekukinumabem. Celkem bylo do studií zařazeno 794 pacientů průměrného věku 42 let, z toho 33,4 % žen.
Jako nejčastější nežádoucí účinky se vyskytly infekce horního respiračního traktu (9,8/100 pacientoroků), dále bolesti hlavy (5,2/100 pacientoroků) a průjmy (5,2/100 pacientoroků). Závažné infekce byly relativně vzácné (1,2/100 pacientoroků), infekce kandidou pak v incidenci 0,7/100 pacientoroků. Všechny případy kandidové infekce byly lokální, mírné intenzity, reagovaly na běžnou léčbu a nevedly k jejímu přerušení. Crohnova choroba se objevila celkem u osmi pacientů (0,7/100 pacientoroků), přičemž v pěti případech se jednalo o nové výskyty. Dále byly zaznamenány čtyři případy ulcerózní kolitidy (0,2/100 pacientoroků), z toho tři jako nový výskyt. Crohnova choroba ani ulcerózní kolitida nebyly vylučujícím kritériem pro zařazení do studie. Uvedené údaje nesvědčí o vyšším výskytu těchto zánětlivých onemocnění během terapie sekukinumabem [12]. Imunogenicita sekukinumabu byla velmi malá, protilátky proti léku byly zachyceny v méně než jednom procentu případů a neměly žádnou vazbu na účinnost a bezpečnost léčby.
Závěr
Inhibitor IL 17A sekukinumab je průkazně silně účinný v léčbě AS. Má rychlý nástup účinku a rovněž setrvalý efekt, který neklesá s časem, jak prokázaly nově dokončené čtyřleté studie. Tento fakt může být i následkem velmi malé imunogenicity přípravku. Sekukinumab má pravděpodobně též zpomalující účinek na radiografickou progresi, neboť po jeho aplikaci nedochází k progresi onemocnění až u 80 % pacientů. Nelze to však považovat za jasný důkaz strukturálního efektu, který bude nutné prokázat ve dvojitě zaslepené studii.
Bezpečnost sekukinumabu byla dlouhodobě dobrá a profilem odpovídala jiným biologickým lékům. Předmět zvláštního zájmu představovaly tři diskutované oblasti, a to výskyt idiopatických střevních zánětů, kandidových infekcí a neutropenií. Sekukinumab neprokázal účinnost u Crohnovy choroby a vznikla obava, zda naopak její výskyt nestoupá. Výše zmíněná souborná analýza tří hlavních studií fáze III však tuto domněnku nepotvrzuje. Byl zaznamenán mírně zvýšený výskyt kandidových infekcí, většinou však nezávažných a běžnou terapií zvládnutelných.
Podpořeno projektem (Ministerstva zdravotnictví ČR) koncepčního rozvoje výzkumné organizace 023728 (Revmatologický ústav).
Seznam použité literatury
- [2] Rudwaleit M, van der Heijde D, Landewé R. Development of ASAS for axial spondylarthritis, validation of final section. Ann Rheum Dis 2009; 68: 777‒783.
- [3] Van der Heijde D, Lie E, Kvien TK, et al. ASDAS, a highly discriminatory ASAS‑endorsed disease activity score in patients with ankylosing spondylitis. Ann Rheum Dis 2009; 68: 1811‒1818.
- [4] Van der Heijde D, Ramiro S, Landewé R, et al. 2016 update of the ASAS‑EULAR management recommendations for axial spondyloarthritis. Ann Rheum Dis 2017; 76: 978‒991.
- [5] Pavelka K. Doporučení České revmatologické společnosti pro léčbu ankylozující spondylitidy. Česká revmatologie 2012; 20: 4‒11.
- [6] Cheung PP. Anti‑IL17A in axial spondylarthritis ‒ where are we at? Front Med 2017; doi: 10.3389/fmed .2017.00001
- [7] Braun J, Baraliakos X, Deodhar A, et al. Effect of secukinumab on clinical and radiographic outcomes in ankylosing spondylitis: 2‑year results from the randomised phase III MEASURE 1 study. Ann Rheum Dis 2017; 76: 1070‒1077.
- [8] Baraliakos X, Borah B, Braun J, et al. Long‑term effects of secukinumab on MRI findings in relation to clinical efficacy in subjects with active ankylosing spondylitis: an observational study. Ann Rheum Dis 2016; 75: 408‒412.
- [9] Sieper J, Deodhar A, Marzo‑Ortega H, et al. Secukinumab efficacy in anti‑TNF‑naive and anti‑TNF‑experienced subjects with active ankylosing spondylitis: results from the MEASURE 2 Study. Ann Rheum Dis 2017; 76: 571‒592.
- [10] Pavelka K, Kivitz AJ, Dokoupilová E, et al. Secukinumab provides sustained improvements in the signs and symptoms of active ankylosing spondylitis: 2‑year results from a Phase 3 study. Arthritis Rheumatol 2017; 69(Suppl 10). Abstract 1828. Dostupné na: http://acrabstracts.org/abstract/secukinumab‑provides‑sustained‑improvements‑in‑the‑signs‑and‑symptoms‑of‑active‑ankylosing‑spondylitis‑2‑year‑results‑from‑a‑phase‑3‑study/ [navštíveno 22. 11. 2017]
- [11] Braun J, Baraliakos X, Deodhar A, et al. Secukinumab demonstrates low radiographic progression and sustained efficacy through 4 years in patients with active ankylosing spondylitis. Arthritis Rheumatol 2017; 69(Suppl 10). Abstract 3L. Dostupné na: http://acrabstracts.org/abstract/secukinumab‑demonstrates‑low‑radiographic‑progression‑and‑sustained‑efficacy‑through‑4‑years‑in‑patients‑with‑active‑ankylosing‑spondylitis/ [navštíveno 22. 11. 2017]
- [12] Deodhar A, Baraliakos X, Marzo‑Ortega H, et al. Secukinumab demonstrates consistent safety over long‑term exposure (up to 4 years) in patients with active ankylosing spondylitis: pooled analysis of three phase 3 trials. ACR 2017. Abstract 1529. Dostupné na: http://acrabstracts.org/abstract/secukinumab‑demonstrates‑consistent‑safety‑over‑long‑term‑exposure‑up‑to‑3‑years‑in‑patients‑with‑active‑ankylosing‑spondylitis‑pooled‑analysis‑of‑three‑phase‑3‑trials/ [navštíveno 22. 11. 2017]
- [13] Sepriano A, Regel A, van der Heijde D, et al. Efficacy and Safety of Biological Therapy and Target Synthetic Dmards: A Systematic Literature Review Informing the 2016 Update of the ASAS/EULAR Recommendations for the Management of Axial Spondyloarthritis. ACR 2016. Abstract 692. Dostupné na: http://acrabstracts.org/abstract/efficacy‑and‑safety‑of‑biological‑therapy‑and‑target‑synthetic‑dmards‑a‑systematic‑literature‑review‑informing‑the‑2016‑update‑of‑the‑asaseular‑recommendations‑for‑the‑management‑of‑axial‑spondyloar/ [navštíveno 22. 11. 2017]
- [14] Mease PJ, Gottlieb AB, Berman A, et al. The Efficacy and Safety of Clazakizumab, an Anti‑Interleukin‑6 Monoclonal Antibody, in a Phase IIb Study of Adults With Active Psoriatic Arthritis. Arthritis Rheum 2016; 68: 2163‒2173.
- [15] Sieper J, Porter‑Brown B, Thompson L, et al. Assessment of short‑term symptomatic efficacy of tocilizumab in ankylosing spondylitis: results of randomised, placebo‑controlled trials. Ann Rheum Dis 2014; 73: 95‒100.
- [16] Tahir H, Deodhar A, Genovese M, et al. Secukinumab in Active Rheumatoid Arthritis after Anti‑TNFα Therapy: A Randomized, Double‑Blind Placebo‑Controlled Phase 3 Study. Rheum Ther 2017; 4: 475‒488.
- [17] Smolen JS, Agarwal SK, Ilivanova E, et al. A randomised phase II study evaluating the efficacy and safety of subcutaneously administered ustekinumab and guselkumab in patients with active rheumatoid arthritis despite treatment with methotrexate. Ann Rheum Dis 2017; 76: 831‒839.
- [18] Poddubnyy D, Hermann KG, Callhoff J, et al. Ustekinumab for the treatment of patients with active ankylosing spondylitis: results of a 28‑week, prospective, open‑label, proof‑of‑concept study (TOPAS). Ann Rheum Dis 2014; 73: 817‒823.
- [19] Van der Heijde D, Deodhar A, Wei JC, et al. Tofacitinib in patients with ankylosing spondylitis: a phase II, 16‑week, randomised, placebo‑controlled, dose‑ranging study. Ann Rheum Dis 2017; 8: 1340‒1347.
- [20] Patel DD, Lee DM, Kolbinger F, et al. Effect of IL‑17A blockade with secukinumab in autoimmune diseases. Ann Rheum Dis 2013; 72: ii116–ii123.
- [21] Baeten D, Sieper J, Braun J, et al. Secukinumab, an Interleukin‑17A Inhibitor, in Ankylosing Spondylitis. New Engl J Med 2015; 373: 2534‒2550.
- [22] Pavelka K, Kivitz A, Dokoupilova E, et al. Efficacy, safety, and tolerability of secukinumab in patients with active ankylosing spondylitis: a randomized, double‑blind phase 3 study, MEASURE 3. Arthritis Res Ther 2017; 19: 285.