Rychlý nástup účinku bimekizumabu v léčbě psoriázy
Souhrn
Fuzesiová K. Rychlý nástup účinku bimekizumabu v léčbě psoriázy. Remedia 2023; 33: 408–410.
Psoriáza je imunitně zprostředkované onemocnění s chronickým průběhem. Je často asociována s řadou komorbidit jako psoriatická artritida, kardiovaskulární onemocnění, metabolický syndrom nebo deprese. Za poslední období došlo k vývoji nových přípravků biologické léčby s velmi vysokou účinností, což má za následek výrazné zlepšení kvality života pacientů. Nový inhibitor interleukinu 17 (IL‑17) bimekizumab je monoklonální protilátka, která jako jediná ve své třídě cílí specificky na podskupinu IL‑17A, IL‑17A/F a IL‑17F.
Klíčová slova: psoriasis vulgaris – bimekizumab – biologická terapie.
Summary
Fuzesiova K. Fast treatment effect achieved with bimekizumab in psoriasis. Remedia 2023; 33: 408–410.
Psoriasis is an immune‑mediated disease with a chronic course. It is often associated with a number of comorbidities such as psoriatic arthritis, cardiovascular disease, metabolic syndrome, or depression. Over the last period, new biologic therapies with very high efficacy have been developed, resulting in a significant improvement in the quality of life of patients. The new IL‑17 inhibitor bimekizumab is a monoclonal antibody that is the only one in its class, specifically targeting the IL‑17A, IL‑17A/F and IL‑17F.
Key words: psoriasis vulgaris – bimekizumab – biologic therapy.
Úvod
Psoriáza je neinfekční chronické onemocnění postihující především kůži, které je zprostředkováno imunitním systémem. Vývoj psoriázy je multifaktoriální a kromě genetické predispozice se na jejím vzniku podílejí také faktory vnějšího prostředí [1]. Díky pokrokům ve zkoumání patogenetických mechanismů psoriázy víme, že zásadní roli sehrává osa interleukin (IL)‑23/IL‑17. Interleukin 23 indukuje stimulaci buněk Th17, které produkují cytokiny ze skupiny IL‑17. Rodina cytokinů IL‑17 zahrnuje šest členů: IL‑17A (také znám jako IL‑17), IL‑17B, IL‑17C, IL‑17D, IL‑17E (IL‑25) a IL‑17F.
V rámci této skupiny se na vzniku psoriázy podílejí hlavně IL‑17A a IL‑17F. Ačkoliv je v psoriatických lézích více zastoupen IL‑17F, IL‑17A je biologicky nejaktivnější (až 30krát aktivnější než IL‑17F). Je také známo, že IL‑17A a IL‑17F mají nejvíce homologní strukturu, uvádí se zhruba 50% sekvenční identita. Interleukin 17A existuje ve dvou formách – jako homodimer a heterodimer v kombinaci s IL‑17F (IL‑17A/ IL‑17F). Kromě toho se homodimer IL‑17A, homodimer IL‑17F a heterodimer IL‑17A/IL‑17F vážou na stejný receptor IL‑17R, který se skládá z IL‑17RA a IL‑17RC [2,3].
Vzhledem k významné roli dráhy IL‑17 v patogenezi psoriázy bylo vyvinuto několik přípravků cílené biologické léčby. V současné době jsou k dispozici čtyři – ixekizumab, secukinumab, brodalumab a nejnověji byl schválen bimekizumab. Studie dokazují, že látky zaměřené na IL‑17 a IL‑23 mají v porovnání se staršími léky cílenými na tumor nekrotizující faktor alfa (TNFα) a IL‑12/23 vyšší účinnost. Silná klinická odpověď a rychlý nástup účinku látek zaměřených právě proti IL‑17 v klinických studiích zdůrazňují zásadní roli tohoto cytokinu v patogenezi psoriázy [4].
Popis případu
Pacientem je mladý muž ve věku 32 let s těžkou formou psoriázy. Celkově je zdráv, chronickou medikaci neužívá. U pacienta dominuje morbidní obezita, při výšce 181 cm váží 148 kg, což odpovídá indexu tělesné hmotnosti (BMI) 45 kg/m2. Muž udává pozitivní rodinnou anamnézu na psoriázu, která se vyskytuje u matky. Pacient trpí psoriázou od svých 14 let, přičemž se jednalo o lehkou formu doposud vyžadující pouze lokální aplikaci kortikosteroidních extern. K výrazné exacerbaci onemocnění s nutností hospitalizace došlo v prosinci 2022. Vzhledem k rozsahu projevů byla zahájena konvenční systémová terapie acitretinem v dávce 40 mg/den. Po dvou měsících léčby se nedostavil požadovaný terapeutický efekt, a proto byla k léčbě přidána fototerapie UVB 311 nm. I přes pomalé navyšování dávky pacient fototerapii netoleroval, došlo k výrazné iritaci kůže a terapie byla ukončena na dávce 0,2 J/cm3. Nemocný pokračoval v systémové léčbě acitretinem do března 2023.
I přes probíhající léčbu dosahovalo u pacienta skóre plochy postižení a závažnosti onemocnění PASI (Psoriasis Area and Severity Index) 26 a skóre DLQI (Dermatology Life Quality Index) 23, což dokazuje výrazný dopad onemocnění na kvalitu života.
Vzhledem ke stavu pacienta a výše zmíněným hodnotám byl muž kandidátem na biologickou terapii. Před zahájením léčby byl u nemocného proveden kompletní screening. Laboratorně byly krevní obraz a základní biochemie bez patologie, virus lidské imunodeficience (HIV) a hepatitidy byly negativní. V rámci plicního vyšetření nebyly zjištěny kontraindikace k nasazení biologické léčby. Z důvodu bolestí kloubů byl nemocný vyšetřen revmatologem, psoriatická artritida nebyla potvrzena. Z kožního hlediska pacient splňoval indikační kritéria k nasazení biologické terapie a v dubnu 2023 byla u něj zahájena léčba bimekizumabem v dávce 160 mg ve standardním dávkovacím schématu (obr. 1A, B). Léčba acitretinem byla při zahájení ukončena. V této době byla u pacienta přítomna rozsáhle splývající psoriatická ložiska s deskvamací, projevy byly také ve kštici, genitál a nehty byly bez postižení. Skórovací hodnoty byly v případě PASI 28 a DLQI 23. Další kontrola proběhla po čtyřech týdnech léčby (obr. 2A–C). Již v tak krátkém časovém období došlo u pacienta k téměř kompletnímu zhojení projevů, s hodnotami PASI 0,6 a DLQI 1. Lokálně byl přítomen pouze reziduální erytém. Pacient pokračoval v aplikaci bimekizumabu každé čtyři týdny až do kontroly v týdnu 16 (obr. 3A–C). Při této kontrole přetrvávalo kompletní zhojení, proto nemocný pokračuje v aplikaci bimekizumabu dle standardního dávkovacího schématu s prodlouženým intervalem každých osm týdnů.
Diskuse
Bimekizumab je humanizovaná monoklonální protilátka, která specificky inhibuje IL‑17A, IL‑17A/F i IL‑17F. Účinnost a bezpečnost bimekizumabu u středně těžké až těžké ložiskové psoriázy byla prokázána v klinických studiích fáze II a III. Hodnocení bylo provedeno oproti placebu (BE READY), ustekinumabu (BE VIVID), adalimumabu (BE SURE) a oproti secukinumabu (BE RADIANT). Bimekizumab se v klinických studiích ukázal účinnější než všechny kontrolní skupiny. Odpověď na bimekizumab je obvykle rychlá a dlouhodobě se udržuje jak u pacientů, kteří jsou naivní k léčbě biologiky, tak u pacientů rezistentních na předchozí biologickou léčbu. Vysoká účinnost byla popsána rovněž u obézních nemocných. V případě, že pacient s hmotností vyšší než 120 kg nedosáhne v 16. týdnu kompletního zhojení, může pokračovat s upraveným dávkováním každé čtyři týdny a neprodlužuje se interval aplikace. Kromě toho byly účinnost a bezpečnost bimekizumabu prokázány také u psoriázy postihující obtížně léčitelné oblasti a u psoriatické artritidy. Při srovnání bimekizumabu s placebem v rámci bezpečnosti byl zaznamenán zvýšený výskyt infekcí. Nejčastěji byly hlášeny kandidové infekce, ale také nazofaryngitida či infekce herpes simplex. Většina hlášených případů nevyžadovala přerušení léčby, jednalo se o nežádoucí projevy nezávažné nebo mírné a střední závažnosti [5–7].
Závěr
Na vzniku psoriázy se podílí mnoho cytokinů, avšak jedním z hlavních efektorových cytokinů, který ovlivňuje patogenezi onemocnění, je podle studií IL‑17. Duální inhibice IL‑17A a IL‑17F pomocí bimekizumabu je ideální volbou pro pacienty usilující o rychlou a úplnou odpověď, zejména pro ty, u nichž dochází k výraznému zhoršení kvality života. Kromě toho mají z bimekizumabu prospěch jedinci s postižením těžko léčitelných míst (nehty, pokožka hlavy, palmoplantární oblast) nebo ti, u nichž v minulosti selhala jiná biologická léčba.
Bimekizumab se v klinických studiích ukázal jako účinnější než adalimumab, secukinumab a ustekinumab, s vysokou pravděpodobností dosažení úplného nebo téměř úplného vymizení psoriázy. Odpověď na bimekizumab je obvykle rychlá a dlouhodobě se udržuje jak u pacientů, kteří nejsou léčeni biologiky, tak u pacientů po selhání předchozí biologické léčby.
Literatura
[1] Tokuyama M, Mabuchi T. New Treatment Addressing the Pathogenesis of Psoriasis. Int J Mol Sci 2020; 21: 7488.
[2] Mosca M, Hong J, Hadeler E, et al. The Role of IL‑17 Cytokines in Psoriasis. Immunotargets Ther 2021; 10: 409–418.
[3] Bugaut H, Aractingi S. Major Role of the IL17/23 Axis in Psoriasis Supports the Development of New Targeted Therapies. Front Immunol 2021; 12: 621956.
[4] Blauvelt A, Chiricozzi A. The Immunologic Role of IL‑17 in Psoriasis and Psoriatic Arthritis Pathogenesis. Clinic Rev Allerg Immunol 2018; 55: 379–390.
[5] Kokolakis G, Warren RB, Strober B, et al. Bimekizumab efficacy and safety in patients with moderate‑to‑severe plaque psoriasis who switched from adalimumab, ustekinumab or secukinumab: results from phase III/IIIb trials. Br J Dermatol 2023; 188: 330–340.
[6] Qiu Y, Zhu Y, Liu Y, et al. Efficacy and safety of bimekizumab for the treatment of psoriasis: a systematic review and meta‑analysis of randomized clinical trials. J Dermatolog Treat 2023; 34: 2199106.
[7] SPC Bimzelx. Dostupné na: https://www.ema.europa.eu/en/documents/product‑information/bimzelx‑epar‑product‑information_cs.pdf