Přeskočit na obsah

Přehledy, komentáře, názory, diskuse

Všechny zprávy

Statiny v sekundární prevenci ICHS

20. 4. 2009

Objev statinu značí jeden z největších pokroku kardiovaskulární farmakoterapie. Statiny představují léky volby u nemocných s ICHS, ICH tepen dolních…

Koxiby a kardiovaskulární riziko

20. 4. 2009

Nesteroidní antirevmatika inhibují cyklooxygenázu s následným omezením syntézy prostaglandinů. Existují 2 izoformy cyklooxygenázy. Specifické…

Statiny a srdeční transplantace

20. 4. 2009

Autoři podávají přehled problematiky podávání statinů u nemocných po srdeční transplantaci, uvádějí stručnou charakteristiku jednotlivých statinů,…

Biologická léčba psoriatické artritidy

20. 4. 2009

Psoriatická artritida (PsA) je chronické zánětlivé kloubní onemocnění charakterizované přítomností artritidy a psoriázy. Psoriáza zpravidla předchází…

Autoimunitní hepatitis

20. 4. 2009

Autoimunitní hepatitis (AIH) je autoimunitní zánět jaterní tkáně. Je charakterizován přítomností interface hepatitidy v histologickém obraze,…

Infekce virem hepatitidy C

20. 4. 2009

Virus hepatitidy C byl identifikován až v roce 1989, byl zařazen do čeledi Flaviviridae jako jediný zástupce rodu Hepacivirus. Obsahuje RNA pozitivní…

Léčba chronické hepatitidy B

20. 4. 2009

Cílem léčby je dlouhodobá suprese virémie. Časově omezenou léčbou lze dosáhnout přechodu onemocnění z fáze chronické hepatitidy (imunoclearance) do…

Cílená léčba v onkologii

20. 4. 2009

Při pohledu do historie medikamentózní léčby nádorů lze vystopovat první pokusy o nalezení účinného protinádorového léku na počátku minulého století.…

Akutní bolest

20. 4. 2009

Bolest lze dělit podle celé řady kritérií. Základní dělení bolesti vychází z délky jejího trvání a rozlišuje mezi bolestí akutní a chronickou. Léčba…

Terapie infekcí močových cest

20. 4. 2009

Na pomyslném žebříčku infekčních onemocnění v rozvinutých zemích zaujímají infekce močových cest (IMC) dlouhodobě druhou příčku. Zánětlivá onemocnění…

Metabolické účinky inhibitorů ACE

20. 4. 2009

Autoři podávají přehled současných znalostí o vlivu látek blokujících renin-angiotenzinový systém, zejména se zabývají vlivem inhibitorů ACE na…

Subklinická hypotyreóza a deprese

20. 4. 2009

Deprese se projevuje více než dva týdny trvajícími příznaky, mezi které se podle Diagnostického a statistického manuálu Americké psychiatrické…

Obezita a deprese

20. 4. 2009

Lékaři měli vždy tendenci pohlížet na psychická a somatická onemocnění spíše odděleně. Obezita, cukrovka a deprese jsou tři onemocnění, u kterých o…

Kombinace antidepresiv

20. 4. 2009

Úvodem jsou shrnuty terapeutické možnosti při nedostačující odpovědi na první podávané antidepresivum. Detailně jsou rozebírány kombinace…

Účinek antipsychotik na kognici

20. 4. 2009

V současné době jsou nejrozšířenějším terapeutickým přístupem u kognitivního deficitu u schizofrenní poruchy atypická antipsychotika. Atypická…

Farmakoterapie úzkostných poruch

20. 4. 2009

Úzkostné poruchy patří mezi nejčastější psychické poruchy vůbec. Vedou k výraznému funkčnímu postižení a distresu. Nejvýznamnějšími úzkostnými…

Léčba nespavosti u pacientů s depresí

20. 4. 2009

Vztah mezi depresivní poruchou a spánkem je velice úzký. Poruchy spánku patří k nejčastějším příznakům poruch nálady; dlouhodobá nespavost naopak…

Od teorie k praxi, studie, kazuistiky

Všechny články

Klinická farmakologie a farmacie

Všechny články

Lékové profily

Všechny články

Osilodrostat

Pro předplatitele
31. 3. 2025

Cushingův syndrom je vyvolán dlouhodobě zvýšenou hladinou kortizolu v těle. Tento stav je asociován s četnými komorbiditami a zvýšenou mortalitou.…

Aktuality/Krátce

Všechny články