Přeskočit na obsah

Přehledy, názory, diskuse

Všechny zprávy

Statiny v sekundární prevenci ICHS

20. 4. 2009

Objev statinu značí jeden z největších pokroku kardiovaskulární farmakoterapie. Statiny představují léky volby u nemocných s ICHS, ICH tepen dolních…

Digoxin a jeho užití v klinické praxi

20. 4. 2009

Digoxin je látka ze skupiny digitalisových glykosidu. V současné době je užíván ke kontrole srdeční frekvence u tachyfibrilace síní při současném…

Novější antiarytmika III. třídy

20. 4. 2009

Antiarytmika III. třídy se využívají k profylaxi u pacientu s fibrilací síní a síňovým flutterem. Snižují výskyt supraventrikulárních tachyarytmií po…

β-blokátory

20. 4. 2009

článek podává přehled o současných poznatcích o mechanismu účinku b-blokátoru, jejich farmakodynamických a farmakokinetických vlastnostech,…

Fibrinolytická léčba

20. 4. 2009

Fibrinolytické látky pusobí jako aktivátory plazminogenu. Současná fibrinolytika jsou odvozena od humánních aktivátoru plazminogenu nebo jsou to…

Inhibitory ACE mají stále co nabídnout

20. 4. 2009

Mezi nejvýznamnější objevy v léčbě kardiovaskulárních onemocnění patří inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu. Jejich zavedení do praxe…

Nitrendipinum

20. 4. 2009

Nitrendipin je antihypertenzivum ze skupiny blokátoru kalciových kanálu II. generace, které nemá vliv na převodní systém srdeční. Antihypertenzní…

Nemoci štítné žlázy

20. 4. 2009

Nemoci štítné žlázy jsou nejčastější endokrinopatie v čR. Klinicky je možné tyreopatie dělit na základě etiopatogeneze a diagnostických a léčebných…

Terapie revmatoidní artritidy

20. 4. 2009

Zpusob léčby revmatoidní artritidy (RA) se v posledních 10 letech dramaticky změnil. Z epidemiologických studií jasně vyplynulo, že dlouhodobě…

Koxiby a kardiovaskulární riziko

20. 4. 2009

Nesteroidní antirevmatika inhibují cyklooxygenázu s následným omezením syntézy prostaglandinů. Existují 2 izoformy cyklooxygenázy. Specifické…

Statiny a srdeční transplantace

20. 4. 2009

Autoři podávají přehled problematiky podávání statinů u nemocných po srdeční transplantaci, uvádějí stručnou charakteristiku jednotlivých statinů,…

Metabolické účinky inhibitorů ACE

20. 4. 2009

Autoři podávají přehled současných znalostí o vlivu látek blokujících renin-angiotenzinový systém, zejména se zabývají vlivem inhibitorů ACE na…

Subklinická hypotyreóza a deprese

20. 4. 2009

Deprese se projevuje více než dva týdny trvajícími příznaky, mezi které se podle Diagnostického a statistického manuálu Americké psychiatrické…

Obezita a deprese

20. 4. 2009

Lékaři měli vždy tendenci pohlížet na psychická a somatická onemocnění spíše odděleně. Obezita, cukrovka a deprese jsou tři onemocnění, u kterých o…

Kombinace antidepresiv

20. 4. 2009

Úvodem jsou shrnuty terapeutické možnosti při nedostačující odpovědi na první podávané antidepresivum. Detailně jsou rozebírány kombinace…

Od teorie k praxi

Všechny články

Klinická farmakologie a farmacie

Všechny články

Lékové profily

Všechny články

Atogepant

Pro předplatitele
30. 12. 2024

Migréna představuje chronické záchvatovité onemocnění. Podle počtu akutních atak rozlišujeme migrénu epizodickou (4–14 záchvatů za měsíc) a…