Přeskočit na obsah

Srovnání účinnosti cefotaximu, chloramphenicolu, tetracyclinu, erythromycinu, clindamycinu,

Cílem této studie bylo zjištění rozdílu v in vitro účinnosti vyšetřovaných antibiotik v souboru 398 kmenu S. pneumoniae, který podle citlivosti k penicilinu zahrnoval 273 kmenu citlivých a 125 kmenu rezistentních (včetně kmenu rezistentních intermediárně). Soubor kmenu sloužil k účelum této studie, a tudíž nereflektuje prevalenci penicilinové rezistence v čR, která se pohybuje jen v rozmezí 5–7 %. Cefotaxim je účinný na všechny kmeny citlivé k penicilinu, avšak pouze na třetinu kmenu rezistentních. Frekvence výskytu rezistence k chloramphenicolu, erythromycinu a clindamycinu je u kmenu rezistentních k penicilinu zhruba pětinásobně vyšší (25,6–36,8 %) než u kmenu citlivých k penicilinu (5,1–8,1 %). Rezistence k penicilinu je téměř ve všech případech sdružená s rezistencí k co-trimoxazolu (u 94 % kmenu). Rifampicin a levofloxacin v terapeutických koncentracích inhibují téměř všechny kmeny S. pneumoniae bez ohledu na jejich citlivost nebo rezistenci k penicilinu. Vyskytly se pouze dva kmeny vysoce rezistentní k rifampicinu a rezistentní k penicilinu, izolované v jedné lokalitě současně od dvou pacientu. Jeden kmen vysoce rezistentní k ciprofloxacinu a levofloxacinu byl k penicilinu a ostatním antibiotikum citlivý. K vyhledávání kmenu S. pneumoniae rezistentních k novým fluorochinolonum určeným k léčbě infekcí dýchacích cest lze použít ciprofloxacin pro inherentně nízkou aktivitu u kmenu tohoto druhu.

Úvod

Streptococcus pneumoniae je nejčastější příčinou bakteriálních pneumonií u pacientu v komunitě i v nemocnicích, akutních otitid, sinusitid a meningitid [1]. Je však také součástí normálního osídlení sliznice horních dýchacích cest a nosičství kmenu tohoto druhu v nosohltanu je obvyklé i u zdravých osob, zejména u dětí [2].

Penicilin je nejvýznamnějším antibiotikem pro léčbu infekcí zpusobených streptokoky včetně S. pneumoniae [3]. Existuje však množství dukazu o tom, že rezistence u S. pneumoniae v posledních dvaceti letech celosvětově vzrustá a z oblastí s vysokou prevalencí se rychle šíří [4]. Velké mezinárodní studie, jako je Alexander Project [5] nebo Protekt [6], potvrzují, že na jednotlivých kontinentech a mezi zeměmi těchto kontinentu jsou velké rozdíly v prevalenci rezistence S. pneumoniae k penicilinu, dalším b-laktamovým antibiotikum, makrolidum a jiným skupinám antibiotik. Antibiotická rezistence kmenu S. pneumoniae izolovaných od pacientu s infekcí dýchacích cest je od roku 1996 pravidelně sledována také v české republice (čR) Pracovní skupinou pro monitorování rezistence [7].

Nejvýznamnější hnací silou, která umožňuje vznik a šíření antibiotické rezistence, je zbytečná spotřeba antibiotik [8], jejichž největší objem se podává pacientum s virovou nebo banální bakteriální infekcí. V roce 2000 doporučila WHO zahájit celosvětovou aktivitu pro potlačení hrozby antibiotické rezistence [9], k jejímuž provádění v členských a čekatelských zemích vydala Evropská unie podrobný návod [10]. Cílem je zachování účinnosti antibiotik zlepšením kvality jejich používání řadou zásadních změn, z nichž na prvním místě je náhrada empirického podávání antibiotik cílenou léčbou podle etiologie infekce.

Jednou z nejvýznamnějších součástí těchto aktivit je surveillance antibiotické rezistence v projektu EARSS (European Antimicrobial Resistance Surveillance System) [11]. Tohoto projektu, zaměřeného na čtyři nejčastější puvodce invazivních infekcí (včetně S. pneumoniae), se účastní 25 evropských zemí včetně čR [12]. komentované výsledky jsou ve čtvrtletních intervalech zveřejňovány na adrese http://earss.rivm.nl. EARSS u S. pneumoniae sleduje minimální inhibiční koncentrace (MIC) jen u dvou antibiotik volby (penicilin a cefotaxim/ceftriaxon) a u ciprofloxacinu jako indikátoru chinolonové rezistence. Tyto informace je zapotřebí v jednotlivých zemích doplnit o vyšetření kmenu z jiných vzorku a také rozšířit počet vyšetřovaných antibiotik k získání potřebných argumentu pro stanovení jejich pozice v návrhu léčby.

Materiál a metody

Kmeny. Vyšetřovaný soubor obsahoval 398 izolátu S. pneumoniae zaslaných 53 mikrobiologickými laboratořemi do Národní referenční laboratoře (NRL) pro antibiotika nebo do NRL pro streptokoky a enterokoky Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Praze. 78 kmenu pocházelo z roku 2001, 320 kmenu z roku 2002. Převaha kmenu byla izolována z validních vzorku odebraných pacientum s klinickými známkami bakteriální infekce, 76 kmenu izolovaných z výtěru z krku nebo nosu bylo zařazeno do souboru pro zvýšení podílu kmenu necitlivých k penicilinu. Puvod kmenu podle charakteru vzorku uvádí tab. 1. V SZÚ byly kmeny reidentifikovány a uloženy při –70 °C. Před vyšetřením citlivosti byly vyočkovány na krevní agar a jednou přeočkovány. Opakované izoláty od jednoho pacienta byly ze souboru vyřazeny.

Vyšetření citlivosti. Minimální inhibiční koncentrace (MIC) antibiotik byly vyšetřeny agarovou diluční metodou na pudě Mueller Hinton agar se 7 % ovčí krve, u co-trimoxazolu (kombinace trimethoprim/sulfamethoxazol) byla krev nahrazena 3% lyzátem koňské krve. Zdrojem antibiotik byly tablety s deklarovaným obsahem antibiotik Adatab (Mast) určené pro vyšetření MIC s výjimkou levofloxacinu, který poskytl Aventis čR. Koncentrace vyšetřovaných antibiotik v ředění dvojnásobné geometrické řady byly zvoleny tak, aby zahrnuly distribuci MIC v souborech citlivých a necitlivých kmenu. Rozmezí koncentrací bylo pro penicilin a cefotaxim 0,004–8 mg/l, ery-

thromycin a clindamycin 0,016–32 mg/l, rifampicin 0,008–32 mg/l, chloramphenicol, tetracyclin, co-trimoxazol, ciprofloxacin a levofloxacin 0,063–32 mg/l. Příprava testovacích pud, inokula bakterií, očkování, inkubace a odečtení MIC byly provedeny podle rutinní metodiky [13], interpretace výsledku vyšetření MIC do tří kategorií citlivosti byla provedena podle NCCLS [14]. K zajištění kvality vyšetření MIC antibiotik v souboru byla s každou sérií kmenu současně vyšetřena MIC antibiotik u kontrolních kmenu S. pneumoniae CNCTC 5043 (kopie S. pneumoniae ATCC 49619) a S. aureus CNCTC 5480 (kopie S. aureus ATCC 29213).

Výsledky

Distribuce minimálních inhibičních koncentrací (MIC) deseti vyšetřovaných antibiotik v souboru 398 izolátu S. pneumoniae je v tab. 2. Celková charakteristika souboru podle rozmezí a dalších parametru MIC včetně hraničních koncentrací antibiotik pro citlivé kmeny a interpretace výsledku jsou v tab. 3. V obou tabulkách jsou kmeny rozděleny podle citlivosti k penicilinu na dva soubory, k jejichž označení jsou použity běžně používané zkratky PSSP (penicillin-susceptible S. pneumoniae) a PNSP (penicillin-nonsusceptible S. pneumoniae). Soubor PSSP obsahuje 273 kmenu inhibovaných nízkými koncentracemi penicilinu ≤(£0,063 mg/l), soubor PNSP tvoří 125 kmenu, 100 (80 %) z nich  je v kategorii intermediární rezistence (MIC 0,125–1 mg/l), zbývajících 25 (20 %) je plně rezistentních k penicilinu (MIC ≥£2 mg/l).

V tab. 2 jsou kmeny barevně odlišeny podle kategorie citlivosti. Cefotaxim v koncentraci £≤0,5 mg/l inhibuje všechny PSSP a 33,6 % kmenu PNSP, ostatní PNSP (66,4 %) jsou necitlivé k cefotaximu. Necelá polovina (43,2 %) ze všech PNSP je k cefotaximu intermediárně rezistentní (MIC 1 mg/l), 23,2 % kmenu PNSP je rezistentních plně (MIC ≤£2 mg/l).

U jiných než b-laktamových antibiotik se intermediární rezistence vyskytuje u kmenu našeho souboru velmi vzácně. Prakticky se jedná o ojedinělý výskyt  intermediárně rezistentních kmenu tetracyclinu u 4 kmenu PSSP, jednoho kmene PNSP u erythromycinu, 13 kmenu u co-trimoxazolu (5 kmenu u PSSP a 8 u PNSP), chloramphenicol nemá podle NCCLS [14] kategorii intermediární rezistence vubec a u rifampicinu a levofloxacinu nespadá do této kategorie žádný kmen. Všechny kmeny našeho souboru jsou označeny jako intermediárně rezistentní k ciprofloxacinu s výjimkou jednoho vysoce rezistentního kmene, který byl rovněž ve vysokém stupni rezistentní k levofloxacinu. Údaje MIC uvedené v tab. 2 souhrnně uvádí tab. 3. Rezistence k chloramphenicolu (MIC ≥≥4 mg/l) se vyskytla u 5,1 % kmenu PSSP, 25,6 % PNSP, k tetracyclinu bylo rezistentních 14,7 % kmenu PSSP a 36 % kmenu PNSP, k erythromycinu a clindamycinu byl rezistentní přibližně stejný počet kmenu PSSP (7,7 % a 6,2 %), avšak rozdíl byl u kmenu PNSP (36,8 % kmenu rezistentních k erythromycinu a 29,6 % ke clindamycinu). Ke co-trimoxazolu bylo rezistentních jen 8,1 % kmenu PSSP, avšak téměř všechny PNSP (93,6 %). Lze konstatovat, že výrazný rozdíl ve frekvenci rezistence mezi PSSP a PNSP byl pozorován u všech vyšetřovaných antibiotik s výjimkou rifampicinu, k němuž byla prokázána rezistence u dvou kmenu rezistentních k penicilinu, a levofloxacinu s jedním rezistentním kmenem citlivým k penicilinu.

Diskuse

Výsledky této práce nelze používat jako informaci o prevalenci antibiotické rezistence u druhu S. pneumoniae v čR. Vyšetřovaný soubor 398 kmenu byl záměrně sestaven tak, aby obsahoval reprezentativní soubor izolátu s ruzným stupněm rezistence k penicilinu, izolovaných ve stejném období jako kmeny citlivé. Sběr početně validního souboru kmenu S. pneumoniae rezistentních k penicilinu, získaných ze vzorku od pacientu s respirační nebo invazivní infekcí, limituje nízká prevalence rezistence, která se v čR pohybuje v rozmezí 5–7 % [7,11,12]. Cílem práce bylo vyšetření možných vazeb mezi rezistencí k penicilinu a rezistencí k dalším antibiotikum, která se používají k léčbě infekcí zpusobených tímto druhem. Multirezistence u kmenu S. pneumoniae necitlivých k penicilinu je dlouhodobě známa, avšak v jednotlivých zemích se liší prevalence výskytu kmenu s určitým vzorem rezistence [4].

Z našich výsledku vyplývá, že citlivost kmene S. pneumoniae k penicilinu implikuje bezvýhradně citlivost také k cefotaximu. Na druhé straně je však citlivých k cefotaximu jen 33,4 % z kmenu rezistentních k penicilinu (bez ohledu na stupeň rezistence), rezistenci ve vysokém stupni má zhruba 1/3 těchto kmenu, ostatní kmeny jsou rezistentní intermediárně. Při léčbě závažné infekce, jakou je například pneumokoková meningitida, je tedy cefotaxim (nebo cetriaxon) ve srovnání s penicilinem aktivnější jen na část kmenu rezistentních k penicilinu.

Penicilinová rezistence (v intermediárním nebo vysokém stupni) je u S. pneumoniae obvykle sdružena s rezistencí k antibiotikum z jiných skupin, avšak některé kmeny mohou být k těmto antibiotikum rezistentní také samostatně. Rezistence k chloramphenicolu, clindamycinu a erythromycinu byla v souboru kmenu citlivých k penicilinu téměř identická v rozmezí 5,1–7,7 % u jednotlivých antibiotik, v souboru kmenu rezistentních k penicilinu byla zhruba 5krát vyšší v rozmezí 25,5–36,6 %.

Makrolidová rezistence u S. pneumoniae se v čR pohybuje v rozmezí 4–8 % [7,11,12], avšak v některých zemích několikanásobně převyšuje rezistenci k penicilinu. Například Japonsko, Jižní Korea, a Hong Kong hlásí rezistenci k těmto antibiotikum v rozmezí 70–80 %, nejvyšší rezistence v Evropě je ve Francii (58 %) a v Maiarsku (56 %) [6].

Vysoká prevalence ke co-trimoxazolu u 93,3 % kmenu rezistentních k penicilinu svědčí o prevalenci sdružené rezistence k těmto dvěma antibiotikum. Naopak rezistence kmene k penicilinu nemá žádný vliv na rezistenci k rifampicinu a levofloxacinu. V celém souboru kmenu byly pouze dva rezistentní k rifampicinu (MIC >32 mg/l), oba byly intermediárně rezistentní k penicilinu, patřily k sérotypu 21 a byly izolovány ve stejné době v jedné laboratoři na jihu Moravy ze vzorku z ucha od dvou chlapcu mladších jednoho roku s akutní infekcí horních dýchacích cest. Zajímavý byl rovněž jediný kmen rezistentní k levofloxacinu, avšak citlivý k penicilinu (MIC 0,016 mg/l) a dalším antibiotikum, izolovaný v jedné laboratoři v jižních čechách z krve 58letého muže. Tento kmen sérotypu 10A byl shodně rezistentní k ciprofloxacinu a levofloxacinu ve vysokém stupni (MIC >32 mg/l) a kolem disku s cipro-floxacinem a levofloxacinem nevytvářel žádnou inhibiční zónu.

Chinolony ciprofloxacin a ofloxacin nejsou indikovány k léčbě pneumokokových infekcí, a proto například Velká Británie nebo Švédsko označují všechny kmeny S. pneumoniae k těmto antibiotikum za necitlivé (intermediárně rezistentní) s výjimkou kmenu inhibovaných koncentracemi vyššími než 4 mg/l, které jsou plně rezistentní [11]. Tuto interpretaci výsledku vyšetření MIC jsme uplatnili také při hodnocení našeho souboru. Prukaz rezistence ve vysokém stupni k ciprofloxacinu nebo ofloxacinu má informativní charakter o možnosti výskytu rezistence k chinolonum novějším. I když náš poměrně velký soubor obsahoval pouze jeden takový kmen, jeho identický stupeň rezistence ke staršímu i novému fluorochinolonu potvrzuje význam prukazu rezistence k ciprofloxacinu pro podezření na výskyt kmenu rezistentních také k novým fluorochinolonum, i když se tyto kmeny vyskytují doposud ojediněle.

V interpretaci stupně rezistence u kmenu necitlivých k antibiotikum jsme použili hodnoty MIC, které uvádí NCCLS [14]. Ukázalo se, že s výjimkou penicilinu a cefotaximu jen velmi málo kmenu přísluší podle této interpretace do kategorie kmenu intermediárně rezistentních. V našem souboru 398 kmenu bylo celkem jen 19 kmenu s intermediární rezistencí (k tetracyclinu nebo erythromycinu nebo ke co-trimoxazolu). Vzhledem k tomu, že potřebný terapeutický účinek antibiotika lze očekávat jen u kmenu citlivých, má stanovení stupně rezistence v rutinní praxi význam jen u některých antibiotik a druhu bakterií, jako je tomu u b-laktamových antibiotik a S. pneumoniae, u ostatních antibiotik postačuje pro odlišení kmenu označení kategorie citlivosti a rezistence.

Práce byla částečně podpořena grantem IGA MZ čR NI/6799-3 Analýza vzniku a příčin antibiotické rezistence u Streptococcus pneumoniae a S. pyogenes v české republice.

 

 

Seznam použité literatury

  • [1] Mandell GL, Bennett JE, Dolin R. Principles and practice for infectious diseases, 5th ed. New York: Churchill Livingstone, 1999.
  • [2] Zenni MK, Cheatham SGH, Thompson JM, et al. Streptococcus pneumoniae colonization in the youth child: association with otitis media and resistance to penicillin. J Pediatrics 1995;127:533–7.
  • [3] Hoza J, Jindrák V, Marešová V, Nyč O, Sechser T, Suchopár J, Švihovec J, Urbášková P. Konsensus používání antibiotik I. Penicilinová antibiotika. Praktický lékař 2002;82:247–306.
  • [4] Klugman KP. Pneumococcal resistance to antibiotics. Clin Microbiol Rev 1990;3:171–96.
  • [5] Felmingham D, Grüneberg RN, and the Alexander Project Group. The Alexander Project 1996–1997: latest susceptibility data from this international study of bacterial pathogens from community-acquired lower respiratory tract infections. J Antimicrob Chemother 2000;45:191–203.
  • [6] Felmingham D, Reinert RR, Hirakata Y, Rodloff A. Increasing prevalence of antimicrobial resistance among isolates of Streptococcus pneumoniae from the PROTEKT surveillance study, and comparative in vitro activity of the ketolide, telithromycin. J Antimicrob Chemother 2002;50(Suppl 1):25–37.
  • [7] Urbášková P a Pracovní skupina pro monitorování rezistence bakteriálních patogenu. Surveillance rezistence k antibiotikum u nejčastějších bakteriálních puvodcu respiračních infekcí v české republice. Remedia 2000;10:195–203.
  • [8] Levy SB. Antimicrobial resistance: bacteria on the defence. Brit Med J 1998;317:612–3.
  • [9] WHO Global Strategy for Containment of Antimicrobial Resistance. World Health Organization, Geneva 2000.
  • [10] Communication from the Commission on a community strategy against antimicrobial resistance. Commission of the European Communities, Brussels 20. 6. 2001.
  • [11] European Antimicrobial Surveillance Resistance System. (http://www.earss.rivm.nl)
  • [12] Urbášková P, Jakubu V, ®emličková H a účastníci CZ-EARSS. EARSS v české republice: Surveillance antibiotické rezistence invazivních izolátu Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, E. coli, Enterococcus faecalis a E. faecium. Zprávy Centra epidemiologie a mikrobiologie 2001;10:310–5. (http://www.szu.cz/cem/zprávy.htm)
  • [13] Urbášková P. Rezistence bakterií k antibiotikum. Vybrané metody. Praha: TRIOS, 1998.
  • [14] NCCLS. National Committe for Clinical Laboratory Standards. Performance standards for antimicrobial susceptibility testing; twelfth informational supplement. NCCLS document M100-S12. Pennsylvania, USA 2002.

Sdílejte článek

Doporučené